Mesajı Okuyun
Old 23-10-2009, 10:38   #1
adlig_recht

Varsayılan Dosyanın müracaata bırakılması

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Şehir dışından takip etmekte olduğum 2001 esaslı bir hukuk dosyası vardı. Bu dosyada davacı sıfatına sahiptik ve davalımız bize karşı ayrı bir dava açmıştı ve bu iki dava bizim dosyamızda birleştirilmişti yani iki taraf da davacı-davalı sıfatına sahipti. Telgraf yoluyla mazeret göndermemize rağmen mazeretimiz dosyaya ulaşmamış ve dosya bizim yönümüzden müraacata bırakılmış, asıl dosya bilirkişide olduğundan iz dosyadan kaç kere müracaata bırakıldığı tespit edilememiş ve açılmamış sayılıp sayılamayacağına sonra karar verileceği zapta not düşülmüş. Dosya çok eski olduğundan ve benden önceki 3 ayrı meslektaşım dosyay takip etmiş olduğundan daha önce kaç kere müraacata bırakıldığını bilmiyorum ama iki kere bırakıldığını tahmin ediyorum ben yine de yenileme dilekçesi verdim fakat dosya açılmamış sayılacak. Asıl sorum ise şu; bizim davalımız olan davalı-davacı duruşmaya katılmış ve zabıtta yalnıza davacı vekili olarak geçmiş. Bizim davalımız olduğu göz önünde bulundurulmamış ve takip edip etmeyeceği sorulmamış bu durumda dosyanın takipsizlikten müracaata bırakılmasının yasaya aykırı olduğunu düşündüm ve hakimle görüştüm ama bir sonuç alamadım. Bu durumda müracaata bırakmanın hukuka uygun olup olmadığı ve hangi yola başvurmam gerektiği konusunda değerli bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar...