Mesajı Okuyun
Old 20-12-2008, 23:21   #1
Levent Cirit

Soru Davacısı farklı, davalısı ve dava konusu aynı olan iki kesin hüküm bulunması

Merhaba;

Araştırmakta olduğum biraz grift bir konu hakkında sizlerin değerli fikirlerinize de başvurmak istedim.
Bir kooperatife üye iki kişiden (A) bir daireyi, (B) de başka bir daireyi kooperatiften alıyor ancak daha kat mülkiyetine geçilmediğinden adlarına tescil yapılmıyor. Daha sonra kooperatif yönetim kurulundan (A)'nın dairesini yönetim kurulu başkanının kızına satıp adına da tapuda tescil yaptırıyor. Biz de tapu iptali için dava açıyoruz. Ancak süreç içinde dairenin tapuda görünen maliki ile (B) aralarında anlaşıyorlar ve malik, (B)'nin de aynı daire için tapu iptali davası açmasını sağlıyor, davayı kabul ediyor, temyiz hakkından feragat edip kararı kesinleştiriyor. (B) bu kararla tapuya gittiğinde, tapu müdürü bizim davamız ile ilgili kaydı gördüğü için (B) adına tescil işlemi yapmıyor. Bu arada biz de açtığımız davayı kazanıyoruz. Şu anda hem bizim elimizde hem de (B)'nin elinde aynı konuda kesin hüküm bulunmakta.
Bu konuda ben yapılacak şeyin HUMK Md.446'ya dayanarak iadei muhakeme talep etmek olduğunu düşündüm. Bundan başka bir yol olabilir mi? Değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Stj.AV.Levent Cirit