Mesajı Okuyun
Old 10-03-2012, 11:20   #21
Av. İlknur Sezgin Temel

Ben Yargıtay'ın ilgili kararının yanlış yorumlandığını düşünüyorum. (İletilerin tamamını okumadığım için belki bahsetmiş meslektaşlarım vardır, onların affına sığınarak...)

Alıntı:
Yargıtay
2. Hukuk Dairesi
Esas: 2003/10286
Karar: 2003/11464
Tarihi : 17.09.2003

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Mahkemece, tarafların boşanmalarına karar verilmiş, kararı davacı süresi içinde temyiz etmiştir. Davacı temyizinde "..karardan sonra karar kendilerine tebliğ edilmeden eşiyle barıştıklarını evlilik birliğini devam ettirdiklerini, aralarında bir sorun kalmadığını, barışıp biraraya gelmiş olmaları nedeniyle boşanmalarına ilişkin verilen kararın bozulmasını.." talep etmiştir. Görüldüğü gibi, temyiz dilekçesi davadan feragat niteliğindedir. Davadan feragat kesin hükmün bütün sonuçlarını hasıl eder. (HUMK.m.95/1)

Davacı, dosya Yargıtay'da iken gönderdiği 2.9.2003 tarihli dilekçesi ile "..temyizden feragat" etmiştir. Davadan feragat, temyiz dilekçesiyle kullanıldığına göre, davadan feragatten rücu sonucunu doğuracak şekilde temyizden feragat edilemez. Zira, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 95/1. maddesi gereğince davadan feragatle, ortada artık bir dava kalmamıştır. Mevcudiyeti kalmayan bir davanın temyiz davası ile Yargıtay'a taşınması da söz konusu olamaz. Bu bakımdan, davacının 2.9.2003 tarihli temyizden feragati hükümsüzdür.

KARAR : Davadan feragat sebebiyle karar verilmek üzere hükmün BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 17.09.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Bu kararda davacı, temyiz dilekçesinde aslında davasından feragat ettiğini bildiriyor. Bu feragatle ortada bir dava kalmıyor zira hüküm henüz kesinleşmedi. Akabinde Yargıtay, davadan feragat söz konusu olduğundan, olmayan bir davanın temyiz incelemesi yapılamayacağından, olmayan bir karar temyiz edilemeyeceğinden temyizden feragati hükümsüz kılıyor.
Yargıtay, temyizden feragat sebebiyle değil, davadan feragat sebebiyle kararı bozup yerel mahkemeye gönderiyor.

Olması gereken de buymuş gibi geliyor bana.