Mesajı Okuyun
Old 15-04-2011, 15:30   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan KonukEYLÜL
Kocamdan boşandım mahkeme benim için tedbir nafakası takdir etti ve kararla birlikte bunu yoksulluk nafakasına ?.

Alıntı:
ben ilamı birikmiş ve devam edecek nafakalarımla birlikte icra yoluyla istedim eski eşim ödeme emrinin kendisine tebliğinden sonraki nafakaları ödedi birikmişleri ödemedi ben şikayetçi oldum ceza verilmedi.NEDEN?

Mahkemeler birikmiş nafaka için ceza vermemektedirler. Çünkü Yargıtay birikmiş nafakanın "adi alacak" olduğu görüşündedir.

Alıntı:
BEN CARİ NAFAKALAR İÇİN MAAŞINA HACİZ KOYDURDUM,BİRİKMİŞ NAFAKALARIM İÇİN DE KOYDURABİLİR MİYİM.?

Aşağıdaki linkte 6 no.lu mesajda, birikmiş ve işleyen nafakanın maaş haczinde nasıl uygulanacağını örnekle açıklamıştım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=38837

Alıntı:
Daha sonra yine ödemediği için şikayetçi oldum 3 ay hapis aldı ama bu ara işleyen üç aylık nafaka gene ödenmedi bunlar için ayrıca şikayet edersem hapis cezası alır mı

Yine Yargıtay kararlarına göre, önceki ceza infaz edildikten sonra ikinci bir ceza verilmektedir.
Alıntı:
AYRICA eski kocam sana toptan ödeme yapayım bu nafaka işlerinden vazgeç diyor bu mümkün mü.Nasıl hangi makemede yapmam gerekir.?Yardımcı olursanız minnettar kalırım.Saygılarımla

Bu sorunuz açık değil. Hangi miktarda ödeyecek? Anlaştığınız bir miktar var mı? Varsa ve hemen ödeyecekse, Aile Mahkemesine müracaatla nafakanın kaldırılması davası açacak.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız.