Mesajı Okuyun
Old 28-04-2007, 11:01   #45
Admin

Konuya katılımlar için teşekkürler. Katılımcılarımız zor bir konu olmasına rağmen genel olarak tansiyonu da yükseltmemeye ve siyasete girmemeye gayret ediyorlar, bunun için de ayrıca teşekkür ederim.

Ancak her ne kadar doğrudan siyaset yapılmıyorsa da, bazen aklıma takılıyor acaba bu konu hakkındaki hukuki görüşlerimiz siyasi görüşlerimizden ve mevcut cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kişisel isteklerimizden etkileniyor mu? Yoksa siyasi görüşümüz ne olursa olsun, aynı hukuki görüşün arkasında duruyor muyuz?

Bu konuya katılımda bulunan arkadaşlarımızın kendi içlerinde bunu bir değerlendirmelerini isterdim doğrusu. Mesela meclisteki A partisinin sandalye sayısını B partisine verseniz, B partisinindekini de A partisine. A partisinin çıkardığı adayı, B partisi çıkarmış olsa ve cumhurbaşkanlığı seçimine bu şekilde gidiliyor olsa, yukarıda hangi görüşü savunuyorsak gene aynı görüşü savunacakmıydık? (her görüş için geçerli) Eğer bu soruya olumlu yanıt veriyorsanız, siyasi görüşleriniz ve kişisel eğilimleriniz hukuki görüşlerinizi etkilemiyor demektir. Ancak bu varsayım gerçekleştiğinde "ama o durumda..."yla başlayan bir cümle kuruyor ve bir mazeret üretme eğilimine giriyorsak o zaman şöyle bir aynaya bakıp, cübbemizin omzumuzdan aşağı kayıp kaymadığını yeniden bir gözden geçirmemiz gerekebileceğini düşünüyorum.

Bu konuyu burada tartışmak için gündeme getirmedim, bu konuya katılımda bulunan arkadaşlarımızdan bir yanıt beklemiyorum ve kesinlikle hiçbirini taraflı olmakla da suçlamıyorum. Bu bir yöneticisi uyarısı da asla değildir. Sadece bu konuyu bir hukukçu üye gözüyle okurken aklımdan geçenleri sesli olarak da dile getirmek ve belki siz de düşünmek istersiniz diye burada paylaşmak istedim.