Mesajı Okuyun
Old 20-04-2007, 19:36   #38
yargıç isa

Kitap ........

139 oyla karar alınmasının gerekli koşulu olarak, 184 üye oylamada hazır bulunmalı ki toplantı açılsın. Karar almak için toplanmak gerekir, toplanmak için 184 üye, karar vermek içinde bunların 139 olumlu oyu gerekir. Peki 139 olumlu oy için 184 üye ile meclisin toplanması neden istenmiş? Demokrasinin sağlanması , en azında aksi yönde fikirler varsa bunların belirtilmesi , başkaca taleplerin dinlenmesi gibi sebepler olabilir mi? Bize bir tane doğru lazım olabilir ama o doğruyu seçeceğimiz yelpazenin kanatları en azından o doğrunun seçilebileceği mevcudiyette olması gerekmez mi? Karar yeter sayısının altında bir sayı ile meclisin toplanması bana USULÜ DEMOKRASİYİ yada ARAÇ DEMOKRASİYİ çağrıştırıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için böyle bir durum öngörülememiş ve bu nedenle herhangibir düzenleme yapılamamış olabilir. En azından bu cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra meclis buna yönelik bir çalışma yapmalı diye düşünüyorum. Çünkü ortada mantıksızlık çok açık bir şekilde var ama bu mantıksızlığın anayasaya aykırı olacağına dair herhangibir açık hüküm yok İki tarafda doğru , hangisi daha doğru şeklinde bir tartışma var. Yani bunu kabul etmek gerekiyor. 367 den aşagı bir sayı ile toplanmak ve bu sayıyı yakalamak adına seçimlere başlamak mantıksızlık; hele hele 367 de düşük bir sayı ile toplantının açılması su götürmez bir mantıksızlık. Fakat bu durumuda teyit eden açık bir yasa hükmüde bulunmamaktadır. Bu nedenle mevcut mantıksızlığın hukuka nasıl yansıyacağı konusunda bizi aydınlatacak bir hükmün olmadığınıda belirtmek gerekir.(en azından ben göremiyorum). Bu nedenle Türkiye bu ikisi arasında kalmıştır. Hukuk normunun içinde mevcut olması gereken mantıklı olma ilkesi, normun olmayışından kaynaklı bağımsız bir hal almış; kendine başkaca bir hüküm bulma arayışı içine girmiştir. Tartışmaların ana kaynağının bu olduğunu düşünüyorum.

Dilerim ki en azından bundan sonraki seçimler için meclis daha sonra bu konu ile ilgili bir düzenleme yapar ve hukukun bu denli siyasete alet ediliyormuş gibi hava yaratılmasının önüne geçer.
saygılarımla...