Mesajı Okuyun
Old 25-01-2007, 10:47   #9
av.adnanyilmaz

Varsayılan anayasa değişmeli mi?

Bence, ihtiyacı karşılamayan herşey, zamanı geldiğinde değişmelidir. Değişmeyen tek şeyin değişim kuralı olduğunu söyleyen Yunan filozofu (sanırım Herakleitos) gerçekten mükemmel bir doğa kuralını ortaya koymuştur. Ancak bizim anayasa değişmeli mi? sorusuna verdiğimiz cevaplarda çıkış noktamızın hatalı olduğunu söylemek istiyorum. Anayasa değişmeli veya değişmemeli -ki zaten ihtiyaç olduğunda ve bazen keyfi olarak değişiyor- bu tamamen toplumun ihtiyaçlarına ve taleplerine bağlı olmalıdır. Ve ihtiyaç varsa anayasamızı değiştirmekten korkmamalıyız. (Avrupa devletlerinin anayasalarını bu kadar sıklıkla değiştirmediklerini söyleyen arkadaşıma Fransız anayasa tarihini okumayı öneriyorum) Sırf anayasa değişsin diye veya ABD anayasası kısa bizimki neden kazuistik gibi sebeplerle anayasanın değiştirilmesini talep etmek hiçbir sorunumuzu çözmez. Bence anayasamızın hangi maddeleri ihtiyacı karşılamıyor ve onun yerine önerilerimizin ne olduğunu tartışsak daha faydalı olur. Keza bir ortadoğu ve akdeniz devletini ABD ile karşılaştırarak bizim anayasamız da çok kısa olsun demek tutarlı olmayacaktır. Zira ABD federal bir devlet iken (ki her federe devletin ayrıca anayasası vardır), biz üniter yapılı bir devletiz ve yine ekonomik, sosyal, kültürel yönlerden toplumsal yapılarımız çok farklı. Anayasamızın çok sayıda madde içermesi ve bu maddelerin çok uzun olması hep geçmişte karşılaştığımız sorunları çözmeye yöneliktir. Rasyonelleştirilmiş parlameterizmin de buna katkısı var. Keza ormanların tahrip edilmesi ve iktidarların bunu siyasi çıkar uğruna desteklemesi kanunlarla düzenlenmesi gereken hükümlerin anayasamıza girmesine neden olmuştur. Ben herzaman olduğu gibi anayasayı değiştirmeden önce toplum olarak kendimizi değiştirmeyi öneriyorum. Daha çok okuyalım, tartışalım, farklı fikirler ortaya koyalım. Bu arada farklı düşünen insanlara da saygılı olalım. Sonuç olarak, anayasalar hem toplumun yapısına uygun olmalı hem de toplumu ileriye yönlendirmelidir. Bunlardan sadece birine sahip anayasa tek kanatla uçmaya çalışan kuşa benzeyecektir.