Mesajı Okuyun
Old 11-05-2011, 12:40   #24
avukatist66

Neşeli noterlerin durumu

Sayın Balku,

1) 40 yaş üzerindekilerin noter olamayacakları bir düzenleme getirileceğini ve noterliğin emeklilik mesleği olmaktan çıkarılacağını belirtmişsiniz. Ben 1993 yılında noterlik belgemi aldım, numaram 7600 lerde, 18 yıldır hemen hemen her ilana atanma talebi ile yazdım, ama o kadar yığılma var ki, en doğudaki ilçeleleri yazmama rağmen sıra bana hala gelmedi, ama benim yaşım 45 'e geldi. Peki benim ve bu durumda olanların suçu nedir? Tamam elbette gençlerin önü açılsın, yeni mezunlara yeni sahalar yaratılsın ama mevcut hakların üzerinden de geçilmesin. Hakça ve eşit bir düzenleme getirilsin.
2) Noterliklerin sayısının iş yoğunluğuna göre artırılması gerekir düşüncesindeyim. Özelikle sanayinin ve şirketlerin yoğun olduğu bölgelerdeki noterlerde aşırı yığılma oluyor. Bu husus zaten yıllık Gayrisafi miktarından da görülebilir.O bölgelerde yeni ihdas noterlikler kurulabilir. Ama doğuda nüfusu az ve yılda 500-600 yevmiye yapan bir noterliğe , ek noter ihdas ederseniz facia olur.
3) Hukuk mezunu olmayan başkatiplerin işine son verilerek , hukuk mezunlarına istihdam alanı yaratmak konusunda da bir geçiş dönemi olması gerekir. Mevcut başkatiplerin durumı korunur, ancak yeni dönemde başkatip yerine noter yardımcıları hukuk mezunlarından alınır. Başkatipler de emekli oldukça sistem işlemeye başlar. Yıllarca çalışıp didinmiş, tüm dairenin yükünü çekmiş başkatiplere birdenbire güle güle demenin insafsızlık olacağını düşünüyorum.Burada da bir geçiş dönemi olmalı.
4) Noterlerin iş alanlarının genişlemesi de AB yasalarına uyumlu olarak ,birer birer eklenmeli bence. Hepsini aynı anda yüklerseniz, noterlik dairesi çöker ve işlere yetişemez. Örneğin önce tespitleri ekleyip sistemi yerleştirirsiniz, sonra keşifleri eklersiniz.Gayrimenkul satış ve devirleri de noterlerce yapılmalı bence, böylece insanların tapudaki çilesi sona erer, aynı zamanda işlemler bir hukukçu eliyle yapılır.
Sonuç olarak herkesin haklarını gözeten formüller bulunmalı, hak ve adaleti en önce biz hukukçular gözetmeliyiz.