Mesajı Okuyun
Old 07-12-2011, 09:42   #25
Av. Engin EKİCİ

Konu başlığı "Yeni avukat kimliği mesleksel bir araçsa neden içinde indirim çipi var?" olmakla birlikte meslek kimliğimizin resmi kimlik olarak uygulamada kabul görmemesi hususunun öncelikle değerlendirilmesi gerektiği inancındayım.

Ayrıca çipli ve indirimden faydalanılmasını sağlayan kimlik kartında bir sakınca görmüyorum. Mesleki itibarı zedeleyecek olan çip değil, yasaya rağmen avukatlık kimliğinin hem avukatlar hem de kuruluşlar nezdinde kabul görmemesidir diye düşünüyorum, üstelik yasal bir engel yok.(mu?)

Nüfus cüzdanım ve ehliyetim yanımda olduğu zaman da (ilk mesajımda yanımda olmadıkları için avukatlık kimliğimi ibraz ettiğimi söylemiştim) meslek kimliğimi zaman zaman ibraz ettiğim oluyor ama burada "bir şey ispatlama gayesi güdülüyor" şeklindeki basit yaklaşımdan uzaklaşılması gerektiği inancındayım. Ehliyetimde TC Kimlik numarası yok, nüfus cüzdanımdaki fotoğraf ise -artık- bana benzemiyor.

En son halimi yansıtan ve TC Kimlik numarası ihtiva eden meslek kimliğimi kullanmamın daha makul olduğunu düşünüyorum. Ayrıca nüfus cüzdanları sahteciliğe daha müsait ve kısa süre sonra nüfus cüzdanı da cüzdana sığabilecek boyuta getirilecek ve "çip"li olacakmış.

Saygılarımla..