Mesajı Okuyun
Old 07-12-2011, 09:02   #21
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan eser_29
Kredi Kartlarına karşıyım, Avukat Kimlik Kartına değil

Kabul edelim ki bu mesleğin saygınlığı çok az, gittikçe de azalma eğiliminde. Bunun somut örneklerinden birisi de kimlik kartımızın adam yerine konulmaması. Düşünün ki Ankara Barosu "faaliyet raporu"nda göğsünü gere gere "bazı uçak firmalarının havaalanlarında avukat kimlik kartını geçerli kimlik olarak saymaması hususunu ilgili firmaların genel müdürlüklerine şikayet ettik" diyerek övünebiliyor. Yani kimlik kartımızın geçerliliği hususunu şikayet edebiliyoruz, kabul ettiremiyoruz...! O sebeple kimlik kartının asıl işlevini yapamamasından muzdarip olsak dahi tali konularda faydalarını gözardı etmemeliyiz.

belki PO'dan aldığımız indirimlerle gaz'a gelirizde kıytırık telefon bayilerinde bile ciddiye alınmayan kimliklerimiz için ciddi bir girişimde bulunuruz.

Not: Sn. Admin'im Herhangi bir işlem (arama-kayıt-form doldurma) yapmadan doğrudan çipli kimlik kartlarımızı benzin istasyonunda pompa'ya okutarak indirimden faydalanabiliyor muyuz yoksa bir sürü ıvır zıvır muamele sonrası mı bu hakka sahip olabiliyoruz.
Dün bir banka şubesinde ehliyetim ve nüfus cüzdanım yanımda olmadığından (para yatırmak için bankadaydım) mesleki kimliği ibraz etmeme rağmen kabul etmeme yönünde eğilim gösterdiler. Ben de bunun üzerine bankaya bir yazı yazdım. Yazıda, kabul zorunluluğunun direkt yasadan kaynaklandığını belirttim. Yazı cevabı şu şekilde:
Alıntı:
Sayın ENGİN EKİCİ,
Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik"in Gerçek Kişilerde Kimlik Tespiti başlıklı 6.maddesinin ikinci fıkrasında "Türk uyruklu gerçek kişilerin kimlik tespitlerinin T.C nüfus cüzdanı, T.C sürücü belgesi veya pasaport ile yapılacağı" belirtilmiştir. Bu düzenleme kapsamında avukat kimlikleri bankacılık işlemlerinde kullanılamamaktadır.
Ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği'nin Ek'te de yer alan 19 Nisan 2010 tarih ve KR-15.1-3701 sayılı İstanbul Barosu Başkanlığına hitaben yazdığı yazısında avukat kimliklerinin resmi kimlik olarak geçerli sayılmayacağı gerekçeleriyle belirtilmiştir. Dolayısıyla sektördeki genel uygulama da bu yöndedir.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Saygılarımızla,
Cart Curt Bank A.Ş.
Avukatlık Kanunu'na rağmen yönetmelikten, kara paradan, sektördeki uygulamadan bahsediliyor. Münferit çabalar sonuçsuz kalıyor.