Mesajı Okuyun
Old 04-12-2011, 11:25   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ilkay efe
Ben neden bu kimliğe geçileceğini sordum soruşturdum. Malum deterministiz.
Geçmişte Barolar Birliğini aradığımda Avukat olmayan bir görevli ağzından " "Efendim sizin için indirim imkanları kazandırıyoruz. Bunun için de bir çip takılacak. Faydasını göreceksiniz. Mesela arabanıza indirimli benzin alacaksınız. "
Cevabım " Kardeşim benim arabam da kredi kartım da yok."
Cevabı " Aaaaaaa.nasıl olur? O zaman maşallah sizi işler iyi.
Cevabım " Hayır kardeşim işlerim iyi değil ama ayağımı yorganıma göre uzatıyorum.Peki bu chip başkaca ne işe yarayacak. "
Cevabı " Adliyeye girişte kullanacaksınız. Mesleksel alanlara geçiş yapabileceksiniz.Baro odasına, tuvalete, cüppe sırasına"
Cevabım "Yani bu kart yok diye beni Adliye'ye almayacaklar mı?Baronun Adliye'deki tuvaletine giremeyecek miyim."
Cevap " Ben sizi bir üstüme bağlayayaım." Aaaaa bekle bekle o görevli bağlanmaz bana , arada melodi dinlemekten sıkılırım , telefonu kaparım.

Yani baro odalarımız mesleksel alanlarımız aslında KOZMİK ODA olmuş.İzle kardeşim izleyebildiğin kadar. Ben ne zaman tuvalete giriş yaptım ve çıktım onu da izle.Ama izlediğin Görevi gereği üzeri bile aranamayan savunmacı.

Bir elin beş parmağı bir değil. Ama idare,Savunmacıdan korkuyorsa, o zaman meslek kuruluşumuz baro o korkuyu silecek, mesleksel denetim lafta kalmayacak.Mesleki onuru öyle koruyacaksın ki Baro üyesi " ben savunmacıyım." diyecek ve hayatını o onuru hak etme, koruma ve geliştirmeye vakfedecek. Yoksa hayat boyu basın açıklamalarını izle dur. Biz bilmem kaç baro başkanı ile toplantı yaptık dinle dur.

Bu yazıyı neden yazdım. Barolar Birliği sitesinde ........ şirketi müşterisi olursanız yüzde ........ indirim.

Güzel bir şey. Meslek zor durumda , Türkiye zor durumda .Ama herhangi bir baro, mesleksel alana geçiş için gereken personeli, gerekeni sağlayamıyorsa aidatlar sadece bina / sosyal tesis yapmaya mı yarıyor?

Ben istediğimi tercih edemeyecek durumda mıyım?
İçimin sinmediğini kabul etmem. Bu baro kimliği güzel de yeni çıkacak kişisel kimlikler de bizim mesleğimiz statümüz de olacak.

O zaman barolar birliği kendi kimliğini de değiştirecek mi?Zaten o kimlik de fişleme. Korkum mu var? Zerre kadar yok. Ama hani demokrasi hani hür dünya hani bireysel özgürlikler.

Sorarım aydınlanmak için, sorarım mağdur edilmemek ve mağdur etmemek için.
Ama koyunlar kasaba giderken bile sessiz sedasız gider.Kasabı görünce kaçmaya çalışırlar ama iş işten geçmiştir.

Yeni avukat kimliği mesleksel bir araçsa neden içinde indirim çipi var? Mesleğe katkısı ne?

"Yasada yazmasına rağmen bu kimliğin resmi kimlik olarak kabul görmesini sağlamayı beceremedik, bari indirim kartı olarak kabul edilmesini sağlayalım." demiş olabilirler mi?