Mesajı Okuyun
Old 18-03-2009, 19:43   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
cok tesekkur ederim..ikamet onun belcika benim sakaryada..o sevgilisinin yani baska birinin adresini vermis tebligatta..ben burdaki bir avukatla gorustum o bana onun ikameti belcikada oldugu icin ancak 3 buyuk ilde davasi gorulur.itirazin red edilebilir dedi.dogru mu??

Yanlış tabii ki. İlgili kanun maddesi şu şekildedir:

Alıntı:
KANUN NO: 5718
MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU HAKKINDA KANUN
Kabul Tarihi: 27 Kasım 2007

Türklerin kişi hallerine ilişkin davalar

MADDE 41- (1) Türk vatandaşlarının kişi hallerine ilişkin davaları, yabancı ülke mahkemelerinde açılmadığı veya açılamadığı takdirde Türkiye'de yer itibariyle yetkili mahkemede, bulunmaması halinde ilgilinin sakin olduğu yer, Türkiye'de sakin değilse Türkiye'deki son yerleşim yeri mahkemesinde, o da bulunmadığı takdirde Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinde görülür.

İlk mesajımda da belirttim. Konunun sizin durumunuzla alakası bulunmamaktadır. TMK'nun yetkiyi düzenleyen maddesi şu şekildedir:

Alıntı:
KANUN NO: 4721
TÜRK MEDENİ KANUNU

II. Yetki

MADDE 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Buna göre, eşiniz davayı kendi yerleşim yerinde; sizin yerleşim yerinizde veya son defa 6 ay birlikte oturduğunuz yer mahkemesinde açabilecektir. Eşiniz, İzmir'de oturduğunu iddia ederek davayı orada açmıştır. Siz yetki itirazında bulunarak İzmir'de oturmadığını, Belçika'da oturduğunu kanıtlarsanız, yetkili mahkemenin Sakarya Mahkemeleri olduğunu dile getirirseniz, dava Sakarya Mahkemesinde görülmeye devam edecektir.