Mesajı Okuyun
Old 19-10-2012, 13:39   #11
Av.Duygu Işık Behrem

Bazı Yargıçlarımızda maalesef şu var;

Örneğin dosyaya bilirkişi raporu geliyor, siz raporu o celse tebliğ alıyorsunuz. Süre talep ediyorsunuz. Bunun üzerine verilen cevap "şimdi göz gezdirip hemen iki cümle söyleyiverin." oluyor.

Hiçbir dava , meblağı ya da konusu ne olursa olsun "iki cümle söyleyiverin" denecek kadar önemsiz değildir. Bir gün böyle bir şey başıma geldi. Hakim hemen duruşma esnasında rapora ilişkin sözlü beyanda bulunmak üzere beni zorlamaya çalıştı. Ben de bunun üzerine "alelacele söyleyivermek istemiyorum; yasa gereği hakkım olan süreyi talep ediyorum." dedim.

Bu şekilde tutum sergileyen Yargıçlara, yaptığımız işin ciddiyetini ve önemini hatırlatmakla yükümlüyüz. "İki cümle söyleyiverin" şeklindeki anlayış başlı başına yaptığımız işin önemsenmediğinin işaretidir. (Tabii ki işini özenle ve titizlikle icra eden değerli Yargıçlarımızı bu yazdıklarımdan ayrık tutuyorum, saygım sonsuz.)

Maalesef "zaten cevaba cevap dilekçesi veremeyeceksiniz" de bu şekilde bir yaklaşımın sonucu... Esasen yargılamayı uzatan hakimin bu tavrı olacak. Çünkü rapor geldikten sonra eksiklik tespit edildiğinde, dosyanın yeniden incelemeye gönderilmesi zorunluluğunun doğması halinde; size beyanda bulunmak üzere verilecek sürenin en az 3 katı uzunluğunda bir süre kaybı doğacak ...