Mesajı Okuyun
Old 30-03-2012, 13:51   #4
Esra DEMİRKAN

Sorunuzda tahliye taahhüdüne dayalı başlatılan takibe itiraz etmişsiniz takip durmuş bu belli fakat itirazın hangi sebebe dayalı olduğu( İmza, tarih) ile itirazınız üzerine itirazın iptali davası açılmış ve kazanılmış mı bu kısım belirsiz. Bunu belirtirseniz daha sağlıklı cevap ve yorumlar ekleneceğini düşünüyorum.

Tahliye taahhüdü üzerindeki belirtilen tarihten itibaren kiralayanca bir ay içinde icraya konulur veya dava açılır. Bu süre geçirildiğinde kira akdi kendiliğinden yenilenmiş olur. Ancak kiralayan bir ay içinde dava açmadan önce icra yoluna başvurmuşsa bu başvuru süreyi keseceğinden kiralayan dönem sonuna kadar dava açabilir.Sanırım sulh hukuk makkemesinde icra takibinden bahsedilmesinin nedeni hakime sürenin geçmediğini belirtmek.

Durmuş olan takip,( Taahhüde dayalı ilamsız takip ) itiraz üzerine durmuşsa neden teminat yatırıldığını anlayamadım , takip zaten durmuş. Bu teminatın ikinci i takibe (Sulh Hukuk Mah. ilamı) yatırılması gerekmezmiydi. Zira temyiz edilen karar bu ise mehil vesikası neden tahliye tahhüdüne ilişkin olan ilamsız takip üzerinden verilmiş . Sulh hukuk mahkemesi ilamı icraya konulduğunda itiraz edilebilirmi sorunuza ise ilamlı takibe itiraz olmayacağından, alınan mehil vesikasıyla yargıtaydan getirilecek erteleme kararının ikinci takibe sunulması ve teminatında buraya yatırılması gerekir şekilnde düşünüyorum. Burada bir karışıklık var
İki icra dosyasının birleştirilemeyeceğini düşünüyorum.Çünkü biri ilamlı diğeri ilamsız. İlamlı takibe yeniden teminat yatırmalısınız. İtiraz üzerine duran İlamsız takibe yatırılan bir teminat varsa bu usulsüz iadesi gerekir şeklinde düşünüyorum.