Mesajı Okuyun
Old 20-02-2015, 11:42   #16
Gemici

Varsayılan Kollektif Suç

Medya haberlerinde gözüme çarpan çarpıklık:
Aslında çarpıklık değil, toplumumuzun bir karekteri; haberler ve yorumlar olayların belirli bir noktasına odaklanır, olayın diğer ayrıntıları ve olayın olmasına yol açan etmenler odak noktasının dışında kalır.
* Özgecan Aslan olayı:
Suç işleyen kişi ön plana geçirilip bütün kişilik özellikleri ile incelenir, suça yatıkınlığı, hangi olayların onu canavarlaştırdığı gözler önüne serilir, avukatlar biz bu caniyi savunmayız der. Diğer tarafta sanığa yardım ettikleri belirtilen arkadaşı ve babası olayda silik olarak kalır, mercek altına alınmaz. Bu kişiler sanığa neden yardım etti? Neden yatkili makamlara baş vurmadılar? Neden olayı ört nbas etmeye yardımcı oldular?

* Bu günkü bir medya haberi:
Cinayet var şikayetçi yok
:
Osman Y. isimli kişi 2014 yılının ekim ayında halasının kızını bıçaklıyarak öldürmekten ve kızla beraber bir restorandan çıkan arkadaşını bıçakla yaralamaktan sanık olarak mahkemeye çıkarılmış. Öldürülen kızın annesi, babası ve kardeşi olayı görmediklerini belirterek sanıktan şikayetçi olmadıklarını belirtmişler. Olayda yaralanan kızın arkadaşı, 'ben kendisinden şikayetçi değilim. Davayada katılmak istemiyorum' demiş.
Görmedim, duymadım, bilmiyorum
misali!
Neden bu ve buna benzer daha birçok olayda üç maymunu oynar toplumumuz?

Saygılarımla