Mesajı Okuyun
Old 27-01-2011, 14:59   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan SARIKAHYA
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekküer ederim.

SAYIN MNTOPÇU,
Nafaka alacağını icraya koyup kesinleştirdiğim takdirde bu icra dosyası, açacağım nafakanın kaldırılması davasında delil niteliğinde olur mu? hakimin, davayı açmakta hukuki yararımız olduğu kanaatine varmasında etkili olması mümkün müdür? yani nafakanın tahsili için çaba sarfettiğimizi göstermesi açısından nafakayı icraya koysam, hacze gitmeksizin usulen evi, arabası ya da banka hesabı var mı diye müzekkereler yazsam tahsil için çaba sarfettiğimiz konusunda mahkemede delil niteliğinde olur mu?

Bir de şöyle bir sorum olacak: nafakanın kaldırılması davasını çocuklara velayeten anneden alacağım bir vekaletname ile mi açmalıyım? okuduğum bir kitapta yazılı olan bir yargıtay kararına göre,"velayeti haiz olan, iştirak nafakasının verilmesini ya da azaltılmasını kendi adına ister.Çocuğa velayeten dava açılması gerekli değildir" şeklinde bir cümle okudum.Bu konuda uygulamanın nasıl olduğu konusunda yardımcı olursanız sevinirm.

yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Bir de şikayet yolu var.Nafaka ödeme yükümlülüğünü yerine getirmemekten ötürü şikayette bulunsanız davaya değil de belki nafakanın tahsilinde size faydası olabilir diye düşünüyorum.

Vekaleti anne adına çıkartabilirsiniz.Bir sıkıntı olmuyor.Ama benim gördüğüm kadarıyla genel uygulama kendi adına asaleten müşterek çocuklar adına velayeten şeklinde çıkarılması yönünde.

Nafakayı kaldırmak yerine ilgili kuruma nafakanın tahsilinin mümkün olmadığı şeklinde yazılı olarak başvursanız olabilir mi acaba diye düşünüyorum.Reddeceklerse de gerekçelerini bildirsinler en azından dayanaklarını anlamış oluruz.
Kolay gelsin.