Mesajı Okuyun
Old 22-11-2006, 11:14   #10
ISIL YILMAZ

Sn.Vedaist'e bu kadar yüklenmeyelim. Öteneziye karşı olanların belirttiği ve rahatça aman deyilip geçilemeyecek bir konu var : Tıp gelişiyor ,ya yaşamına son verilen hastanın hastalığı ile ilgili öngörülemeyen bir gelişme olursa, o zaman ne olacak?

Ötenaziye "karşı olmayanların" ( taraftar sözcüğünden kaçınıyorum ) belirttiği uzman doktor görüşü çok da yaralara merhem olacak cinsten değil. Zira, bence uzman on doktordan biri dahi bu hastanın yaşatılması yönünde oy kullanırsa ötenazi uygulaması tartışılır hale gelecektir. Zaten kaç uzman doktora danışılacağı da ayrı bir problem.

Ötenazi tıp etiğinde de tartışılıyor bildiğim kadarıyla. Site üyesi olan doktorlar var mı? Bizi biraz bilgilendirebilirler mi acaba? Deontoloji ne diyor, bilmek iyi olurdu. Mesela pasif ötenazi diye bir konu var. Ötenazi konusunda hepimizin "vicdani" dayanağı olan , acıklı öykülerle beslenen fikirleri vardır, elbet. Ancak burada biraz ceza hukukçularını ve deontologların yazılarını izleyebilseydik çok verimli olurdu.

Bir savcının makalesinde okuduğuma göre Dünya Hekimleri Birliğinin Madrid'de yapılan 39 uncu genel kurulunda ötenazi etik-dışı bulunmuş.

Ben kişisel olarak yaşamıma son verme seçeneğim olsun isterim. Ama aynı seçeneği bir yakınım kullansa idi herhalde çok acı çekerdim.

Bir konu da ötenazi uygulamasının kötüye ullanılabilirliği olsa gerek. Bunu da gözden kaçırmamalıyız.

Saygılar.