Mesajı Okuyun
Old 17-08-2008, 16:18   #97
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Cuma günü nikotin bandım hazırdı, Cumartesini bekliyordu.

Sabah bantsız da bırakırım diye başladım. Baktım olmayacak o konuda teslim oldum. Ama benim sözüm nikotin almayacağım değildi. Sigara içmiyorum.

Sigarayı bıraktığımızda nikoıtinin yarattığı bağımlılık, sigara dumanını içine çekmenin zevki ve el alışkanlığı karşımıza çıkıyor.

Bant , sakız veya başka yardımcı maddeler vücudun nikotin istemini kısmen de olsa engelliyor. Burada bizim beynimizden gelen el alışkanlığı ve keyif geriye mücadele edilmesi gereken etmenler olarak kalıyor.

Ben defalarca karar verdim ama erteledim. Bu iki etmen yüzünden. Yani nikotin bağımılılığı dışındaki etmenler.

Gene programda yoktu ağzımızdan bir laf çıktı. Ancak uzun süre ve çok içen arkadaşların yardım alarak bırakmalarını öneririm. Bu kadar hızlı bir değişim vucutda etki yaratabilir.

Size bantın özelliğini şöyle anlatayım:

Sigara içtiğinizde yoğun bir nikotin alırsınız bu yüksek oran zamanla düşer ve belli bir süre sonra yeniden nikotin ihtiyacı duyarsınız. Bir tane daha yakarsınız.

Bant ise günlük sigara sayınıza göre nikotin ihtiyacınızı sabit şekilde verir. lk gün sigara içme periyotlarında canınız istese de bu istem o kadar güçlü değildir. İçmeyeceğim demekle, soğuk su içmekle elinizi yüzünüzü yıkamakla geçiştirebileceğiniz bir istemdir.

Ben dün soğuk su içtim, elimi yüzümü de yıkadım. Bugün bira içiyorum. Canımı istetiyor ama olmaz sa olmaz bir şiddet değil.

Ben bırakmaya karar verdiğinizde rahatlıkla bırakacağınıza inanıyorum.

Saygılar