Mesajı Okuyun
Old 28-10-2009, 01:28   #121
hakikiavukat

Mutlu Tevafuk

İstanbul adliyesinde bir sahte fatura düzenleme suçundan yargılanan bir bayan müvekkilim gelmişti. Neyse , ücrette vs. anlaştıktan sonra , dosyadan fotokopi falan aldık , dosyayı inceledik. Müvekkil şirket yetkilisi olduğu için yargılanıyor. Ancak müvekkil sahte fatura düzenlenmeden önce şirketteki hisselerini devretmiş ve şirkete hisseleri devralan kişi yetkili olmuş . Ancak müvekkilin yetkisi ortadan kaldırılmamış . Daha sonra şirket yetkilisi olarak müvekkile vergi dairesinden tebliğler gelmiş , müvekkil de vergi mahkemesinden tahakkukların iptalini istemiş , dava usulden redolmuş. Ceza davası bu olaylardan yaklaşık 2 yıl sonra açılmış. Hasılı bu minval üzere , yargıtay kararı falan ararken vergi suç ve cezalarıyla ilgili olmayan ancak şirket yetkilisinin cezai sorumluluğunu kaldıran ve etkileyen birkaç örnek karar bulduk. O arada İST. BAROSU dergisinin bir sayısı yeni çıkmış , dosyadan suret alırken baro odasından almıştım, gelirken otobüste dergiyi okuyorum baktım vergi suç ve cezalarıyla ilgili bir makale . Makalede bizim davanın çözümü için çok güzel bir CGK kararı var ama alıntı yapılmış tamamı yok. Neyse dedim , diğer kararlara bu makaleyi de eklerim , beraat çıkmasa da indirim falan isterim dedim. Ha bu arada ben vekaleti karar duruşmasından önce koymuşum dosyaya, yani karar duruşmasından esas savunmayı yapacağız karar verilecek. Duruşmadan bir gün önce makaleden alıntı yapıp esas savunmayı hazırlıyorum , dedim yazarı kimmiş acaba , çok güzel yazmış diye. Bir baktım , duruşmanın olduğu mahkemenin hakimi yazmış. Ne ? dedim , bir de deim hakime bakayım belki eski hakimdir, yok bizim davaya bakan hakim. Makaleyi neredeyse aynen yazdım esas savunmaya . Girdim mahkemeye , içimden öyle bir gülmek geliyor anlatamam. Sonra hakim savunmamızı sordu , sözlü kısa ve jet gibi bir savunma yapıp özetledim. O kadar hızlıyım , zira hakimin önünde makalenin olduğu baro dergisi . Bir bana bakıyor , bir savunmaya bakıyor , dergiyi gösterip savcıya birşeyler söylüyor . Hasılı yıkılmamak için kendimi zor tuttum. Allah var , hakim de hiç bozuntuya vermedi. Bastı beraat kararını , diğer sanığa verdi 6 yıl hapis. O an hep şeyi düşündüm, acaba hakim benim makalemi kararımı kullanıyorsunuz bizim telif nerde diye soracak, zira savunma dilekçesinde dergiye atıf bile yapmamışım. . Allah razı olsun hakimden . Baya para kazanmıştım o işten.