Mesajı Okuyun
Old 23-06-2006, 13:00   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Aile Konutu Şerhi

Merhabalar saygıdeğer meslektaşlarım;

Ben Almanya'da mesleğinizi icra eden bir meslektaşınızım.Burdaki vatandaşlarımızın Türkiye bağlantılı hukuki problemleri konusunda kendilerine hizmet vermekteyim.Bahsedeceğim sorun hakkında çözüm yolu önerebilirseniz çok sevineceğim.

Bana son gelen problemlerde en çok karşılaştığım durum şu;

Eşler burda yani Almanya'da birbirlerine karşı boşanma davası açıyorlar ve Türkiye'deki tek malvarlıkları olan bir evleri var.Bu boşanma davasının taraflarından bayan eşler bana geliyorlar ve bu dava sonrası veya esnasında kocalarının üzerine kayıtlı olan Türkiye'deki bu evi her an satabileceği ve dolayısıyla kendileri ve çocuklarının haklarına zarar verebileceklerini söylüyorlar ve Medeni Kanunumuza yeni girmiş olan aile konutu korumasından faydalanmak istiyorlar.Ben müessese ile ilgili gerek sitede siz kıymetli arkadaşların yazdıklarından gerekse farklı kaynaklardan okuduğum kadarıyla burdaki mağdur bayanlar için Türkiye'deki evleri için bu hukuki korunmanın mümkün olup olmayacağı konusunda kararsızım.Müesesenin mantığı gereği aile konutu; bütün yaşam faaliyetlerinin gerçekleştiği sürekliliği olan alan demektir.

Buradaki durum şu;şu an buradaki Türk vatandaşlarımız arasında yüksek oranda bir işsizlik var.Boşanma ile birlikte bayan eş çocuklarla birlikte mağdur kalmaktadır ve Türkiye'deki bu ev onlar açısından ilerdeki en büyük güvence.Sizce bu konumdaki bir eve ( yazlık değil,Türkiye'ye gidildiği sürece kalınabilecek tek eve ) burada yaşayan mağdur bayan eş aile konutu şerhi düşüremez mi?
Bu konu ile ilgili olarak pratikten bir örneği olan bir meslektaşım varsa ve tecrübesini benimle paylaşacak olursa çok sevinirim.
Şimdiden kıymetli emeğiniz için teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar