Mesajı Okuyun
Old 18-03-2009, 15:04   #14
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan emrahcevik
ben de hukukla alakası olmayan bir vatandaş olsam emekli hakim veya savcıyı avukat olarak seçerdim.

avukatların toplumumuzda imajları çok kötü. yalan söyleyen, para için her şeyi yapan vs. bu biraz halk olarak ikiyüzlülüğümüzün yansıtılması belki de. oysa hakim ve savcıların daha iyi bir imajları var. hukukla ilgisi olmayan sıradan insanın fikrini değiştirmek zor.

ben de avukatlık mesleğine sınavla girişin kaliteyi artıracağını dolayısıyla imajımızı da düzelteceğini düşünüyorum.

Ne yazacağımı bilememenin şaşkınlığı içindeyim.

Üstelik bu hayatımda nadir başıma gelir!

Avukatlık sınavı ile ilgili söyleminize katılmamak mümkün değil..

Ancak bana göre, emekli bir hakim veya savcı,özellikle küçük yerlerde bizim mesleğe başladığımızdan daha önyargılı bir ortamda mesleğe başlıyor.Avukatına,katibine,vatandaşına ve hatta bir dönem aynı kürsüyü paylaştığı hakimine kadar böyle bu..

Bence buradaki söylemler yine karakterlerle ilgili olmuş...Hayatta her şeyin kilitlendiği noktadır "Karakter olgusu ".

Ben nice emekli hakim ve savcı tanıyorum ki "Böyle muhteremlerin mesleğe daha bir ışık getirdiği ve bazen biz avukatların kendine çeki düzen vermesi gerektiği " şeklinde düşüncelerim çok olmuştur..

Bu zatlar mesleklerini öyle bir vakar-gurur-saygınlık ve hukuk savunucu olarak yaparlar ki;Sizin de geriye dönüp aynı yollardan geçmek isteyesiniz gelir...Hukuk savunucusu olmak onlar için vazgeçilmezdir.

Yine bazı emekli hakim ve savcı olarak avukatlık mesleğini yapanlar var ki "Kürsüde iken kendilerine ne kadar az saygı duymuş ve saygımı sadece kürsüye yöneltmiş isem,mesleğini yaparlarken de saygımı, sadece aynı mesleği yapmamıza yöneltmek zorunda kalmışımdır!"

Yani her mesleği ifa eden için genelleme yapmak son derece yanlış ve bir o kadar da önyargıdır.

Hangi imkan ya da hangi imkansızlıktan dolayı,aynı fakülteye gittiğiniz zat hakim savcı olmuş,mesleğini şerefiyle yaptıktan sonra emeklilik hayatında kürsünün bir başka noktasından hayata başlamış...Sonra sırf bir dönem,hangi vesileyle ile olduğu anlaşılmaz biçimde daha evvel gururla yaptığı meslekten ötürü aslında elinde bulunan en doğal hakkı kendisinden almak istemek ....

Bence komplekslerimizden bir an evvel kurtulmalıyız.Bu sözüm yine kompleksiyle hakim ve savcılık yapanlar içinde geçerli....

Biz avukatlar ise toplumda aleyhimize gelişen önyargıyı,kendi ellerimizle yeşertebiliyoruz.

Benim düşüncem bu........

Saygılarımla