Mesajı Okuyun
Old 08-07-2009, 17:38   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nephilis
İflasın ertelenmesi kararı verildikten sonra icra takibi başlatırsanız, açılan takibiniz durmaz, iptal edilir.Durma; iflasın ertelenmesi kararı verildiğinde derdest olan takipler için geçerlidir. Ertelenme süresi içinde yapılan takip işlemlerine karşın süresiz şikayet yoluna gidilebileceği açık kanun hükmü karşısında tartışmasızdır.Bu durumda sayın alperyldrm'ın da belirttiği gibi vekalet ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.Mahkeme tarafından iflasın ertelenmesi kararı azami 1 yıl için verilmektedir ve bu karar İİK 166 maddesi hükmü uyarınca ilan edilmekte ve ilgili Ticaret Sicil Müdürülüğüne bildirilmektedir.Dolayısıyla şirket hakkında verilmiş bir iflasın ertelenmesi kararının olduğunu bilmediğiniz hususunu da öne sürmeniz mümkün değildir.Ayrıca Madde İİK 179/b-1 gereğince iflasın ertelenmesi süresi boyunca bir takip muamelesi ile kesilebilen zamanaşımı ve hak düşürücü müddetler işlemeyeceğinden bir zarara uğramanızın sözkonusu olacağını düşünmüyorum. Fakat iflasın ertelemesi kararının ne zaman verildiğini, ne kadar süreyle verildiğini ve ne zaman sona ereceğini mutlaka öğrenin, tedbirinizi ona göre alın.

İyi çalışmalar..

Yazdıklarınıza katılıyorum. Benim şu sorularıma da yanıt verebilir misiniz?

1- Önerdiğiim şekilde takip yapıldığında, iptal/ Ya da durdurulmasına karar verilirse, zamanaşımı kesilir mi?

2- Borçlu, "bana haber verilmedi" itirazında bulunabilir mi? Derece sıralamasında kötüniyetli tutumun önüne geçilmiş olur mu?

3- Takip iptal edilirse, hüküm altına alınacak vekalet ücreti maktu değil midir?