Mesajı Okuyun
Old 21-02-2024, 14:53   #7
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.OHD
Bu hususa ilişkin yasal bir girişimim hiç olmadı ancak tavsiye edecek olursam fazla ödenenlerin geri ödenmesini talep etmek yerine fazla ödenen tutara denk gelecek kadar eksik kira ödemek ve ev sahibinin yasal bir girişimde bulunmasını beklemek daha mantıklı geliyor.

Eksik bedel üzerinden takip başlatılması halinde itirazdan sonra icra hukuk şöyle değerlendirme yapıyor, dosya bilirkişiye gidiyor bilirkişi olması gereken kira bedellerini belirliyor, buna göre totalde alınacak kira parasını hesaplıyor akabinde banka dekontları ile hesaplanan kira bedelini bu tutardan çıkartıyor. Bu durumda peşin ödeme yapmış gibi görüneceksiniz ve itirazınız kabul edilecek. Şahsi kanaatim bu ancak risk taşımadığını söyleyemem.

Bu mantığın doğru olduğunu düşünmüyorum. Elma ile armutu karıştırmamak gerek bence. Fazla ödenen kısmın iadesi için sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre talepte bulunmak başka, anlaşmamıza ve birkaç ay anlaştığımız kirayı ödedikten sonra ben fazla ödediğim için işleyecek önümüzdeki 2-3 ay kira ödemeyeceğim, ona sayılsın başka bir şey. Onu onu sayalım, bunu buna sayalım mantığı olmaz. Öyle olsa depozitoyu kiraya sayalıma da onay verirdi yüksek mahkeme, öyle değil mi?