Mesajı Okuyun
Old 21-06-2018, 11:52   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan cikan
Yanıtınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım.

Benim tereddüdüm; kira bedelinin çekişmeli olması ve ipoteğin tarafları arasında dava görülüyor olması yönünde.

İpotek alacaklısı gelir de itiraz ederse İcra Mahkemesi talebimizi ret mi edecektir?

Bir de İcra Mahkemesinin kabul kararı vermesi halinde "Depo edilen 500.000 TL ipotek bedelinin, ipotek alacaklısı adına İcra Müdürlüğünce hıfzına" şeklinde karar verilmektedir. Dava sonucunda 100.000 TL borç olduğu tespit edilirse kalan 400.000 TL bedelin de ipotek borçlusuna verilmesi gerekmektedir. Bu yönde kafam karıştı.

İpotek bildiğiniz gibi eşyaya bağlı bir borçtur. Taşınmaz mülkiyeti kime aitse o ipotek yükümlüsüdür. Asıl ilişkideki borçlu taşınmazı müvekkilinize devrettiği için o artık ipotek yükümlüsü değildir, sadece temel ilişkideki sözleşmeye göre borçludur.

Yargılama sonunda temel ilişkideki asıl borç 100.000 TL olarak tespit edilirse, teminat tutarının kalan kısmının, teminatı yatıran ipotek yükümlüsü müvekkilinize verilmesi gerekir. Çünkü ipotek nedeniyle ipotekli taşınmazın riskini (ipotek bedelini) teminat altına alıyorsunuz. Yoksa borçlunun borcunu veya borçluya kalan tutarı ödemeyi değil.

Şöyle düşünün: Teminat mektubu sunmuş olsaydınız teminatın nakde çevrilmesi sırasında borç tutarı ne kadarsa o kadarını nakde tahvil edeceklerdi...

Not: Tabi ki alım satım sözleşmesinde özel - farklı bir hüküm yoksa...