Mesajı Okuyun
Old 04-04-2013, 14:08   #17
Avukat Tekin

Mesele Avukatların aranması meselesinden çok ötedir. Mesele sistem ve sisteme güven meselesidir. Mesele bazı kesimlerin kendisini esirgediği uygulamaları bizlere karşı işletiyor olmasının yarattığı haksızlığa öfkedir. Mesele aslında adaletin adil olmaması meselesidir. Bunun da özünde insanların birbirine karşı üstünlüğü olmaması gerektiği anlayışı yatar.
Henüz gençken yani daha sistem tarafından terbiye! edilmemişken bu tür konularda ben de meslektaşlarıma kızardım. Örneğin eskiden bırakın x-ray cihazını falan adliyelerden girişte avukatlara kimlik bile sorulmazdı. Polise selam verip içeri girerdik. Zamanla kimlik sormaya başladılar kapıda. Bazı Avukatlar kimlik göstermek istemezlerdi ve ben onlara kızardım “Kimliğinizi göstermek bu kadar zor mu, biz kimlik göstermekten imtina ederken resmi elbiseli polisten bunu ne yüzle isteyeceğiz” diye. Zamanla bütün avukatlar adliye girişinde kimlik gösterir oldu. Ama polisler hala göstermiyor
Size iki tane Teksas Kasabası anlatayım müsaadenizle…
Kasabaların ilkinin adı Tavuklubahçe. Tavuklubahçe kasabasında adil ve güçlü bir şerif var. Bu şerif gerekli gördüğünde kasabadaki herkesle ilgili soruşturma v.s. yapabiliyor. Yani “Şerif önünde herkes eşit”. Tavuklubahçede yaşayan insanlar şerife olan güvenlerinden dolayı kasabada rahat rahat geziyorlar. Başlarına bir haksızlık geldiğinde şerifin sorumluyu tespit edip cezasını vereceğini, kimsenin şerifin elinden kurtulamayacağını bildikleri için huzurlular.
Diğer kasabanın adı Hindilibahçe. Hindilibahçe kasabasında da bir şerif var ama bu şerif yeterince güçlü değil. Kasabanın ileri gelen bir zümresi bu şerifi parmağının ucunda oynatıyor. Üstelik şerif o ya da bu sebeple pek adil de sayılmaz. Soruşturduğu olaylarda bazen masumların da canını yaktığı söylentisi çok yaygın. Hatta ve hatta seçkin zümrenin baskısıyla bazen bilerek masumların canını yaktığı gibi bir şayia da dilden dile yayılmış. İnsanlar huzurlu değil çünkü şerifin eline düşmek istemiyorlar. Seçkin zümre kendini şeriften çeşitli şekillerde koruyor. Örneğin seçkin zümre için çalışanları şerif soruşturamıyor. Soruşturabilmesi için o çalışanın şefinden izin alması gerekiyor. Şefler de zaten hemen hiçbir zaman izin vermiyorlar. Şerif seçkin zümrenin isteğiyle özel yetkili bir soruşturma komisyonu kurup -tesadüfe bakın ki!- seçkin zümre ile arası pek de iyi olmayan bazı kasaba sakinlerini soruşturmaya başladı geçenlerde. Bu soruşturmalar ve soruşturmaları yapan komisyon hakkında o kadar çok söylenti var ki kasaba çalkalanıyor… Neymiş efendim bu komisyon Teksas Eyaleti kanunlarını hiçe sayıyormuş, insanları gereksiz yere kırbaçlatıyormuş v.s. v.s. Bu çok özel yetkili komisyon bir ara seçkin zümrenin posta ve telgraf (yani bildiğiniz “haber alma”) işlerinden sorumlu kahyasını soruşturmaya kalktı da nasıl olduysa birden komisyonun başkaca soruşturma yapma yetkisi elinden alınıverdi ama işin tuhafı eskiden başladığı soruşturmalara devam edebilecekmiş. Hindilibahçe tuhaf bir kasaba. Sokaklarında gezmek pek güvenli değil. Yanlış anlamayın bu güvensizlik hırsızdan, uğursuzdan değil. Onlar hep vardı zaten. Güvensizlik bizzat Şeriften. Maazallah Şerifin eline düşersen gözünün yaşına bakmaz. Tabii seçkin zümreden değilsen. Bu şerifin eline düşmemek için kendini korumalısın. Bu kasabada ölçüt haklı ya da haksız olmak değil, güçlü olup olmamaktır. Aslında bu seçkin zümre istese şerifi güçlendirebilir. Şerife baskı yapmasa şerif daha adil de davranabilir ama galiba bunun olmasını istemiyorlar. Şerifin binasını yenileyip nezarethaneyi büyüttüler sadece. Bir de şerifin masasına son model bir abaküs aldılar bunu anlatıp duruyorlar. Ama şerif aynı şerif. Kasabadaki en büyük huzursuzluk kaynağı aslında bazılarının kendini şeriften sürekli koruyor olması. Daha önce de dedim ya aslında şerif herkesi soruşturabilecek kadar güçlü olsa birçok şey düzelecek kasabada ama nerdeee... Mesela şerifin kendi yardımcıları ata sarhoş binince ya da atla hız yapınca bile onlara hiç kimse hiçbir şey yapamıyor. Başka birçok şeyden de rozetlerini gösterince kurtuluveriyorlar. Yani şerif daha kendi adamlarını bile soruşturamıyor. Mesela şerifin adamları ya da seçkin zümreye ait olanlar kasaba salonuna elini kolunu sallaya sallaya girebiliyor ama diğer insanlar salon girişinde aranıyor. Durum böyle olunca bu sefer de kasabadaki silahşörler alınıyor. Onlar da kendilerini aratmak istemiyorlar. Aslında şerif güçlü ve adil olsa mesela Tavuklubahçe Kasabasındaki gibi salon girişinde herkes aransa silahşörler kendilerinin de aranmasını sorun etmezler. Yani “Herkes şerif önünde eşit olsa” sorun kalmayacak aslında.