Mesajı Okuyun
Old 10-04-2012, 13:24   #4
Esra DEMİRKAN

5711 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim planları, yürürlük tarihinden itibaren en geç altı ay içinde bu Kanun hükümlerine uyarlanır. Yönetim planında bu yönde değişiklik yapılması için mevcut kat malikleri kurulunun salt çoğunluğu yeterlidir. Mevcut toplu yapı yönetimleri, yönetim planı değişip buna göre yönetici seçilene kadar geçici yönetim olarak görevini sürdürür. Toplu yapı yöneticisi seçimi, en geç yönetim planının değişimini takip eden üç ay içinde yapılır. Buraya kadar anlattıklarım KMK daki geçiş sürecini belirlemiştir. Bu süreç sizin için 6 aylık süre geçtiği için sona ermiştir. .Bu nedenle sitenizde mevcut olan tapuda kayıtlı yönetim planı sizi bağlayıcı metindir ve kat malikleri kurulu toplantılarınızı buna göre planlamanız ve düzenlemeniz gerekmektedir.
Ancak bu süre geçmesine karşın Toplu yapı kapsamındaki yapı ve yerler için tamamını kapsayan bir tek yönetim planı düzenlemek isteniyorsanız Yönetim planınızı değiştirebilirsiniz
Yönetim planının değiştirilebilmesi için, toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin temsil ettikleri bağımsız bölümlerin tamsayısının beşte dördünün oyu şarttır." bu şekilde yönetim planını değiştirdikten sonra toplu yapılda tek yönetime geçilebilecektir. Artık siz geçiş dönemindeki gibi salt çoğunlukla yönetim planı değiştiremezsiniz.