Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 20:03   #1
Ahmet M. Yılmaz

Varsayılan Veraset Mal Paylaşımı

İlgilenip cevap verirseniz sevinirim..

5 kişilik bir ailede A=Anne(ev kadını) B=Baba C(Evli Kız)+D(Kız)+E(Erkek)

Baba hastalanıyor ve vefat ediyor.

Babanın uzerine 1 ev 2 dukkan dukkanın biri kendi işletiyordu sonradan yeğeni işletmeye devam ediyor.

Baba 2.5 ay once vefat etti. Hala veraset çıkarılamadı. Avukat işi uzuttı. Nedeni bilinmiyor. Evraklar geç geldi falan diyor.

Anne butun herşey benim uzerime olacak kendimi garanti altına almak istiyorum diyor. Evli kızı yumuşak üslupla bunu kalbul etmiyor ama başka bir avukatda tutamıyor. Annesine ayıp olur diye.

Anne bu arada yılbaşında dukkanın kapanışını vererek acılışı E oğlunun uzerine yapıyor. Anne kendi uzerine yapamıyor cunku baba bağkurdan emekli olduğundan bu hakkından olmak ıstemiyor. Sonra kızına diyorki sen bana imza vereceksin. Mulkler yine babanın uzerine olacak fakat ben sadece kullanma hakkını alacağım . Nezaman ben olursem siz 3 kardeş bunları paylaşırsınız. Başkada olmaz.

Soru:

1. Anne veraset cıkmadan E ye nasıl dukkanı uzerine yapabildi. Kanunen yasakmı yoksa Kapanış yapıp sonra malları kendi üzrinemi geçirti.. Dava acılabilirmi
2. Anne sadece kullanma hakkı alıp mulkler olmus babanın uzerinde olabiliyormu. Bunun ileride C(evli) saf dışı yapmak için yeterli olurmu. Sakıncalımı
3. Diğer dukkanı C(evli) işletmek istese anne karşı geliyor. Hakkı yokmu. Diğer dukkan şu an kirada.
En onemlisi 1 dede sorduğum gibi veraset cıkmadan dukkanı E uzerine nasıl açarlar.

Yardımlarınızdan dolayı teşekkurler...
--------------------------------------------------------------------------------

21-01-2002 15:44:51