Mesajı Okuyun
Old 03-12-2003, 15:02   #1
Gemici

Varsayılan Beni Hiç Anlamıyorsun

‘Beni hiç anlamıyorsun’

Başlık Süddeutsche Zeitungun geçen haftaki Haftasonu Ekinden. Klaus Podak imzası ile yazılan bir makaleden alınma. Makale Psikoterapist ve Eğitimbilimcisi Erika Butzmann ın, kadın ve erkeklerin kavga esnasındaki davranışları konusundaki bir araştırmasını konu ediyor.

Makale hoşuma gitti. Belirtilen fikirleri kısaca sizlerle paylaşmak istedim. Okuyacağınız satırlar bir tercüme değildir. Makaledeki fikirlerin kısa bir özetidir.

‘ Ademle Havva cennetten kovulduktan sonra mutlaka feci bir kavgaya tutuşmuşlardır. Adem cennetten kovulmasına sebep oldu dıye Havvayı suçlamıştır. Havvada, kendisini savunmak için, yılanı suçlu olarak göstermiştir herhalde. Cennetten kovulduktan sonra Havva doğum sancıları içinde kıvranırken, adem karnını doyurmak için tarlada ter dökmektedir. İç açıcı bir durum değil cennetle kıyasla. Durumun nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek zor değil. Karı koca arasındaki ilk kavga burada başlamıştır herhalde.

Ademle Havva nasıl kavga ettiler acaba? Kavga teknikleri nasıldı? Nasıl yeniden barıştılar? Günümüzde durum nedir? Bu sorular devamlı olarak bizleri uğraştırıyor. Cevap olarak bazılarımız insanın doğal yapısını, bazılarımızda kültür ve toplumu kavganın sebebi olarak gösteriyor.

Bazılarına göre kavga esnasında erkekle kadın arasında bir fark yoktur, bazılarına görede kadınlar, erkekler tarafından baskı altında tutuldukları için, kendilerine has kavga tekniği geliştirdiler düşüncesi ön planda.

Erika Butzmanna göre, sorunun cavabını beyin konusundaki araştırmalar verebilir. Buna göre kadınların algılaması, düşünmesi ve davranışları erkeklerinkinden değişiktir.

Her insanın beyni iki yarıdan oluşmaktadır. Bu yarılar bir lif demeti ile birbirlerine bağlıdır. Erkeklerin beyin yarıları değişik büyüklüktedir, asimetriktir. Mekan/yer ve geometrik şeylerle ilgili olan kısım, kadınlarınkine kıyasla, daha büyüktür. Kadınlarda ise konşma ile ilgili olan bölüm daha büyüktür. Bunun için kadınlar araba park ederken zorlanırlar, ama telefonda saatlerce konuşurlar.

Kavga esnasında nasıl davrandıklarını araştırmak için Erika Butzmann 160 erkekle 240 kadını kapsıyan bir araştırma yapmış. Cevaplar aşağıda.

Kadınlar:
. Ağlamak, bayılacakmış ve çaresizlik hissine kapılmak
. Huysuzlaşmak, homurdanmak, ufak tefek şeylere kızmak, neşesiz olmak, aniden patlamak
. Kin gütmek,
. Eşinin peşine takılıp onu fikrini söylemeye zorlamak,
. Kınamak, ayıplamak, o zmana kadar yapılan her hatayı ortaya koymak
. Somurtmak, küsmek

Erkekler:
. Alaylı cevaplar vermek, iğnelemek, aptalca atıp tutmak
. Tartışmayı kesmek, susmak, cevap vermemek
. Kavgadan kaçmak, dışarı çıkmak, araya mesafe koymak
. Zaman geçirmek, beklemek, Stressten kaçmak
. Kendini geriye çekmek, konuşmaya yanaşmamak,
. Herşeyi objektif olarak değerlendirmek, sakin serinkanlı davranmak, görmemezlikten gelmek
. Eşinin fikrini ciddiye almamak

Evet yukarıda sıraladıklarım Almanların Kavga Stratejileri. Genelleştirilmesi mümkün olmasa bile belirli bir davranış tarzını ortaya koyuyor. Bizde durum nedir acaba merak ettim. Bilen varsa söylesin lütfen.

Saygılarımla