Mesajı Okuyun
Old 09-05-2014, 22:06   #1
Konukaysegul

Varsayılan bosanmadigi halde esinin ilgilenmedigi kadina maas baglanirmi

Merhabalar, benim sorum su, 85 yasinda anneannem var ve kendisi evli, fakat dedem anneannemi hasta oldu diye bosanmis ve hicbir yerden geliri olmayan teyzemin evine terkedip gitti.
Su anda teyzem sadece oglunun berberde calismasindan kazandigi parayla 4 nufusu gecindirmeye calisiyor ve hicbir kurum ve kurulustanda baglanmis bir ayligi yada aldigi bir yardim yok.
Bizim sorumuz su teyzem diyorki ben anlasmali bosandigim icin hicbir hak talep etmedim zaten ayrildigim kisi isi olmayan bes parasiz biriydi, simdi annem benim yanimda ve cok zor sartlarda gecim mucadelesi veriyoruz, bulundugumuz ildeki sosyal yardimlasma kurumlarina ve kaymakamliga muracaat edip yasli annem icin bakim parasi talep ettim fakat kendilei gelip evi inceledigi halde, malesef sizin icin birsey yapamayiz zira anneniz suanda evli gorunuyor bu sebeple devletten bir yardim baglanmasi soz konusu degil diyorlar...

Simdi gelelim asil sorumuza anneannem ikinci esiyle evli yani teyzemin oz babasi olmadigi icin teyzem dava acip hak talep edemez fakat anneannem bu dedemle 25 sene evvel evlenmis kendisinin butun bakimini ustlenmis, oz cocuklari ilgilenmedigi halde gayet guzel bakimini yapmistir, fakat elden ayaktan dusunce eski bir sepet gibi sokaga atildi...
Dedem devlet demir yollarindan emekli yani suan 1500 tl.den fazla emekli ayligi aliyor, bizim sorumuzsa su acaba anneannem dedeme dava acip hak talep edebilirmi cunku hala nikahli ama dedem hic yardim yapmadigi gibi ne arayip nesoruyor, teyzem cok zor sartlarda gecinmeye calistigi icin birde ninemin hastane ve doktor masraflarini karsilayamiyor...

Lutfen yardimci olurmusunuz bizim haklarimiz nelerdir ve ne yapabiliriz