Mesajı Okuyun
Old 15-10-2010, 13:04   #25
laborlawyer

Alıntı:
Yazan Av.Şerife Temiz
karşı tarafın elinde, senedin ilk halinin (doldurulmamış) bir sureti varsa, aleyhinize ciddi delil teşkil eder, senedin aslı üzerinden yapılacak kriminal inceleme neticesinde, özel evrakta sahtecilik suçunun (ve kimler tarafından )işlenip işlenmediği yargılama neticesi ortaya çıkar. ceza ile hukuk yargılama usullerinin farklı olduğu göz ardı edilememelidir.

Gerek doktrin gerekse yargıtay çeklerin miktar ve imza dışındaki (galiba tanzim yeri de buna dahildi) zorunlu unsurlarının dışında kalan detayların sonradan doldurulabileceğini belirtmesi karşısında, ceza hukuku bağlamında bu nasıl suç oluşturabilir bu konuda çok emin olamadım. Özellikle prensip olarak çekte vade olmaması gerçeğini düşündüğümüzde tarihi atma seçeneği bir anlamda lehdara bırakılmış olmuyor mu? Ben de sonradan doldurulmuş bir çekle yapılan kambiyo takibine şikayette bulunmuştum ve sonradan öğrendim ki çek sonradan doldurulabiliyor. Bu mümkünken, yani güveni suistimal evrakta sahtecilik değil ama vadeyi belirleme olanağınız varken neden bu (ceza hukuku bağlamında) suç oluştursun? bunu biraz açarsanız yeni bir şey öğrenmiş olacağım. Ek olarak, ben de avukat tarafından doldurulmasını yanlış buluyorum zira aradaki borç ilişkisinde avukat yer almıyor ve haliyle vadeyi belirleyebilecek durumda da olamaz.

Saygılarımla,