Mesajı Okuyun
Old 10-01-2013, 10:54   #5
seesaw

Alıntı:
Yazan ndl
Merhabalar, Bir taksi şoförü müvekkilim olup, 4 yıllık çalıştığı taksiden plaka sahibi olan işveren tarafından haksız olarak işten çıkarılmıştır. Ayrıca Müvekkilim olan şoförün sigortasını da, işten çıkarmadan 4 ay önce başlatmıştır. Fakat taksi şoförlerinin sigortalı olarak çalışmalarına istinaden düzenleme yeni çıkarılmıştır.Ayıca, benim müvekkilim sigortasının gösterildiği 4 aylık süreçte, sigorta bedelinin yarısını kendi ödemekte olup, diğer yarısını da işveren ödemektedir. Bu durumda Hizmet tespiti davası ve işçinin işten haksız çıkarılması dolayısıyla tazminat davası açmayı düşünmekteyim.Şöyle ki, sigortalılık tespit davası ile kıdem ve ihbar tazminatını tek dava şeklinde açmam mümkün müdür? Yoksa iki ayrı dava şeklinde mi açılmalıdır. Diğer sorumda, Taksilerde sigortalı çalışmanın yeni düzenleme ile uygulamaya girmesinden dolayı, geçmişe yönelik olarak çalışmasının karşılığında yapılmamış olan sigorta bedellerinin tespit ettirilmesini sağlayabilir miyim? Böyle bir olayda, ne şekilde hareket etmem hususunda bana bilgi verirseniz, çok memnun olurum.

Taksi soforu muvekkılım hakkında hizmet tespiti davası acmayı düsünürken, sizin aldığınız dava hakkında davanın seyri hakkında tarafıma bilgi verebilir misiniz? esnaf veya iş kanununu hükümleri arasında çelisen yargıtay kararları buldum sizde örnek karar varmı. iyi çalımalar dilerim