Mesajı Okuyun
Old 12-11-2007, 12:28   #22
Av.Selim Balku

Arkadaşlar bir hususu dile getirmek istiyorum, burada ne benim ne de bir başkasının noterlerle alakalı bir meselesi yoktur, mesele noterlik mesleği ile ilgilidir; bu aşamada çok yakın noter çevresi ve bu doğrultuda birçok noter müvekkili olan biri olarak şunu söyleyebilirim, noterlerin şahsına münhasır bir lakırdım yoktur.

Çarpıklık şundan ileri gelmektedir;

1- Türkiye de en son bildiğim kadarı ile 1300 noter var ama kazanç miktarına bakılırsa 5000 noter daha ekmek yiyebilir bu tekneden, bu şu demektir, 5000 yeni hukuk mezununa istihdam alanı demektir.

Ama bu husus tasarı halindedir ve 8 yıldır onay görmemiştir. NEDEN ?

2-Noter yardımcılığı müessesi kurulması neden engellenmektedir. Projede 1. sınıf noterlere 2 yardımcı, 2. sınıf noterlere 1 yardımcı getirilmesi düşünülmektedir ama neden bu durum hala proje aşamasındadır. Neden Cumhurbaşkanından daha çok kazanan noterlerimiz hukuk mezunu yardımcı işine sıcak bakmamaktadır.

3-Noterlik mesleğinde nasıl oluyorda saat 11.00 de mesaiye başlayıp, saat 2 de mesai bitmektedir, bu kadar riskli bir meslek grubuysa neden hala başkatibe vekalet verme gibi bir lüks var, nasıl bir noter yılda 5 ülke gezip 60 gün tatil yapabiliyor...(bu husus tüm noterler için değildir ama birçoğu için durum böyledir.)

ben bu listeyi uzatıp sıkıcı olmak istemiyorum, bir gerçek var ki birileri hukuk mezunlarının istihdam alanlarını daraltıyor. Sıkıntım bu yönde...

Noterlik sırasına sıkıntıya sokan asıl husus ise noterlerin emeklilik yaşı, neden 65 yaşında emekli oluyorlar...

Sonuç olarak yapılması acilen lüzum olan hususların başında, emeklilik yaşını düşürmek, noter yardımcılığını kabul etmek ve noterlik sayısını çoğaltmak bununla beraber noter olma yaşını en son 30 yaparsak sıra ile ilgili bir problemin kalacağına inanmıyorum.