Mesajı Okuyun
Old 10-05-2007, 03:29   #2
yargıç isa

Kitap ..........

Alıntı:
ACABA BU KONUDA SEVGILI VE UZMAN BUYUKLERIMIZ NE DUSUNUE BIZZAT ONLARDA GORUSLERINI BELIRTIRLERSE SEVINIRIM

Yukarıda belirtilen niteliği taşımıyorum fakat; bir küçük olarak, olay hakkındaki hukuki görüşümü belirtmek istedim

Bu olayda 87/4 ün uygulanabilmesi için neticesi sebeiyle ağırlaşmış bir suç oluşması gerekir. Neticesi sebeyle ağırlaşmış suçlar, failin kastettiği bir neticeden daha ağır bir neticenin meydana gelmesi durumunda söz konusudur. Bu olayda belirtildiği üzere failin kastı öldürmeye yöneliktir ve gerçekleşen neticede ölümdür. Meşhur tanımından da anlaşılacağı üzere en basit şekilde kast BİLME ve İSTEME yi içermektedir. Fail işlediği suçun yasada belirtilen tüm unsurlarını bilmelidir ve bunları istemelidir. Kastın tanımını verirken bahsettiğimiz BİLME unsuru, suçun kanuni tanımıyla sınırlı olup NEDENSELLİK İLİŞKİSİNİ KAPSAMASI GEREKMEZ. Kasten suç işlemek maksatlı yapılan bir fiilin, failce bilinmeyen hususların varlığı nedeniyle başka bir duruma sebep olması ve bilinmeden sebep olunan bu durumun, failce istenen neticenin meydana gelmesinde esas teşkil etmesi, failin mağdura ilişkin öldürme kastını ortadan kaldırmaz. Yani bu olaydaki gibi, mağdura ilişkin bir hususu bilmiyorsanız ve bilmediğiniz bu husus sizin kendi fiiliniz dolayısıyla gerçekleştirmek istediğiniz neticeyi meydana getirmede nedensel oluyorsa, bilinmeyen fakat nedensellik teşkil eden bu husus sizin kastınızı etkilemez.

Olayımızda fail belirtildiği üzere öldürme kastı ile ateş etmiştir. Failin icra ettiği eylem değilde ; bu eyleme bağlı olarak failce bilinmeyen bir hususun ölüme sebebiyet vermesi , failin KASTEN ADAM ÖLDÜRME den sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Failin istediği netice kendi hareketine bağlı olarak gerçekleşmiştir. Burada neticesi sebebiyle ağırlaşmış bir suç olmadığından; istenilen neticenin gerçekleşmesinde nedensellik arz eden Mağdurun hemofili hastası oluşu, kastın bilme unsuruna dahil değildir. Zaten isteme iradesi de fiilin icrasıyla açıkça ortaya konmuştur. Bu sebeple faiilin kasten adam öldürmeden sorumlu olduğunu düşünüyorum.

saygılarımla...