Mesajı Okuyun
Old 24-01-2007, 20:39   #15
Hilal Eken (Wilkinson)

Avukatlık mesleğinin taşrada icrası ve eğer kanunun tarifinde mesleğini icra eden bir avukatsanız, mesleğin saygınlığı ve şahsınıza gösterilen saygı ve kabullenme büyük şehirlerde mesleğin icrasından daha sevimlidir. Ben avukat olarak çoğunlukla İstanbul'da çalıştım. Aslen Çorum'luyum ve kamulaştırma davalarım sebebiye bir müddet Çorum'da da mesleğimi icra ettim. Çorum'da adliyenin baro odasında herkesin birbirleriyle yaptığı tatlı sohbetlere tanık oldum, liseden bazı arkadaşlarım halen orada avukatlık yapıyorlar onların Çorum'da olmaktan mutlu olduklarını gözlemledim. Ofis ile Adliye ve ev arasındaki mesafenin trafikten uzak olması bir avantaj. Istanbul'da adliyelerin dağınıklığı ve devamlı bir yerlere yetişme telaşı, icra dairelerinde zamanında haciz yapamama telaşı vs hep eksta stres verdi.

Taşradan yazan arkadaşlarımız davalarında ücret alma sorunu yaşadıklarından bahsetmişler, aynı sorun İstanbul'un kazalarında avukatlık yapan meslektaşlarımız için de geçerli. Ben hiç kimseyle akrabalığım olmadığı halde aynı sorunu yaşadım mesleğimi icra ederken. Hatta hiç unutamıyacağım, yaşlı bir hanım haftada bir ziyaret edip kiracısı ile olan problemi için danışırdı ve hiç bir zaman hukuki tavsiyemi dinlemez ve tatbik ettirmezdi. Danışma ücreti olarak dantelli havlu ve benzeri şeyler vermeye çalışır ve elimden başka bir şey gelmiyor ancak bu şekilde ödeme yapabilirim der çayını içer giderdi. Doğum için hastahaneye yetişme telaşındayken ofisden içeri girdi ve bir şey danışmaya geldim dedi, ben hastaneye yetişmeye çalışıyorum eşim arabayı hazırlamaya gitti, lütfen başka bir avukata gidin dediğimde başka avukat beni dinlemez deyip kiracısı ile ilgili aynı şikayetlerini dile getirmeye başladı yine, tabi ki susturamadım kadıncağızı ta ki eşim gelip beni kurtarana kadar. Her avukatın böyle bir müşterisi olurmuş hayatında bunu zamanla anladım.

Şirketleşen avukatların böyle bir sorunu olmuyordur sanırım. Randevusuz görüşülmemesi ve sekreter vasıtası ile para tahsili avukatın sadece hukuk uygulayıcısı olmasını sağlar ve bu da mesleğini icra etme zevkini artırır kanaatindeyim. Mesleği nerede icra ettiğinden ziyade nasıl icra ettiğinin önemi var bence.

Saygılarımla
Hilal Wilkinson