Mesajı Okuyun
Old 12-06-2008, 11:31   #7
altiokebru

[quote=Av.Armağan Konyalı]Sayın altıokebru

Yaşlı ve yalnız yaşayan müvekkilinizin su saatini bağlayan kişi de yaşlı ve yalnız yaşayan biri değildir. Müvekkilinize yapılanın usulsüz olduğunu söylemiştir mutlaka. Yaşlı ve yalnız yaşayan müvekkilinizin kocaman inşaat yaptırması karşısında usulsüz su kullanılmayacağını da bilmesi gerekir. Bu nedenle 'bilmiyordum' biçimindeki savunmasının geçerli olacağını sanmıyorum.

Sayın Armağan Konyalı, öncelikle çok teşekkür ederim. Aslında iyiniyet konusunda ben de sizin gibi düşünüyorum, ne yalan söyleyeyim. Ama müvekkil gelip iki gözü iki çeşme ağlayınca iyiniyetten başka tutar yanımız kalmıyor
(hoş, belirttiğiniz üzere o da ne kadar tutar yan, tartışılır).. Konuyu biraz daha müvekkilin anlattığı şekliyle anlatmak gerekirse, evinin çatısı çökünce ve bir kata daha izni bulunduğundan bari çatıyla birlikte bu katı da çıkalım diye düşünmüş ve zaten inşaat yarım kalmış, kaba inşaat halinde.. Eşinden ayrılmış bir kadın olunca çevrenin yardımıylarıyla yaptırabildiği kadarını yaptırmış inşaatın ama dediğim gibi tamamlayamamış. Bana kimse bu yönde bir şey söylemedi, inşaat tamamlanmadan önce elektrik ve su tesisatlarının da yapılması gerekiyor diye düşünerek ve bu konuda ne gerkiyorsa yapılsın, diyerek işi birilerine bırakmış. sonuç da böyle olmuş. İdari yargıda yürütmenin durdurulması kararı almanın zorluğunu biliyorum, zaten müvekkile iptal davası açmayı düşünürse dava açma hakkını saklı tutarak önce cezayı ödemesini önerdim. Bu arada encümen kararında cezanın dayanağı 2008 yılı Meclis Ücret Tarifesinin maddeleri olarak gösterilmiş, ilgili maddelerde de gayrinizami su kullanarak belediyeyi zarara uğratmakla ilgili cezalar düzenleniyor anladığım kadarı ile.. İdari bir davada iyiniyet gibi soyut ve benim de aklıma yatmıyan bi meselede sizi rahatsız etmemin sebebi, bazen araştırınca değişik emsallerle karşılaşma ihtimali olabilmesi. Hukuk davalarında iyiniyetin değerlendirilebilmesine göre, idari bir davada da bu sözkonusu olabilir bir ihtimal diye düşündüm ve sizin de bu konudaki tecrübenizden dolayı bu soruyu yönelttim. Soracağım soruların gereksiz ve hukuk mantığına aykırı sorular olmamasına özen gösteriyorum ama bu açıklamalarımdan sonra sorunun soruluş amacını anlatabilmişimdir umarım.. iyi çalışmalar dilerim, saygılar..