Mesajı Okuyun
Old 11-06-2008, 20:05   #6
Armağan Konyalı

Sayın altıokebru

Yaşlı ve yalnız yaşayan müvekkilinizin su saatini bağlayan kişi de yaşlı ve yalnız yaşayan biri değildir. Müvekkilinize yapılanın usulsüz olduğunu söylemiştir mutlaka. Yaşlı ve yalnız yaşayan müvekkilinizin kocaman inşaat yaptırması karşısında usulsüz su kullanılmayacağını da bilmesi gerekir. Bu nedenle 'bilmiyordum' biçimindeki savunmasının geçerli olacağını sanmıyorum. Bunlar benim kişisel düşüncelerim; elbette ki idare mahkemesi en doğru kararı verecektir.

Verilen cezanın hangi kanuna dayandığını inceleyerek belki bir çıkış yolu bulabilirsiniz. Encümen kararında yasal dayanak yazıyor olmalıdır.

Müvekkileniz yargılama giderlerini ve belediye avukatına vekalet ücreti ödemeyi göze alırsa ve dava açacaksanız:

1- Encümen Kararının iptali için:
(Encümen kararının itiraz hakları yazısında belirtilen süreye ve merciye dikkat ederek eğer farklı bir şey yazmıyorsa) 60 gün içinde idare mahkemesine dava açınız. Açtığınız davanın mahkemece onaylı bir dava dilekçesi suretini belediyeye veriniz; dava açıldığından haberleri olsun; başkaca işlem yapmasınlar.)

2- Ödeme emrinin iptali için yine idare mahkemesine dava açınız. Açtığınız davanın mahkemece onaylı bir dava dilekçesi suretini belediyeye veriniz; dava açıldığından haberleri olsun; başkaca işlem yapmasınlar.)

3- İkinci seçenek ise her iki davayı tek dilekçe ile tek dava olarak açmaktır. Dilekçeniz kabul edilirse tek yargılama gideri verirsiniz.

Her iki seçenekte de yürütmenin durdurulması kararı isteyiniz ama bu karar kolay kolay verilmez.

Kolaylıklar dilerim. Saygılarımla