Mesajı Okuyun
Old 25-07-2011, 14:31   #8
muratozsa

Alıntı:
Yazan nephilis
Sayın Av.Habibe YILMAZ KAYAR,
Burada gözönünde bulundurulması gereken madde TMK 286 yanında, TMK 291/2 maddesidir diye düşünüyorum. "Diğer ilgililerin dava hakkı" başlıklı bu maddeye göre;
TMK 291/2:
"..
Ergin olmayan çocuğa atanacak kayyım, atama kararının kendisine tebliğinden başlayarak bir yıl, her hâlde doğumdan başlayarak beş yıl içinde soybağının reddi davasını açar.
.."
Fakat Kayyım'ın bu davayı açabilmesi için;
- Dava açma süresinden önce kocanın ölmesi yahut
- Dava açma süresinden önce kocanın gaipliğine karar verimesi yahut
- Dava açma süresinden önce kocanın sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybetmiş olması gerekir.

Hatta yukarıdaki şartlar var ise bu davayı kayyımın yanında genetik baba(=baba olduğunu iddia eden kişi) dahi açabilir.

Saygılarımla..

Benim burada takıldığım bir nokta var.

Medeni Kanun'un 291/2.maddesinde "Ergin olmayan çocuğa atanacak kayyım, atama kararının kendisine tebliğinden başlayarak bir yıl, her halde doğumdan başlayarak beş yıl içinde soybağının reddi davasını açar." denilmektedir.

Yani bana göre burada kayyumun davayı açabilmesi için M.K. 291/1 de sayılan şartların oluşması gerekmemektedir. Aksi yönde bir düşünce, nüfusta baba olarak gözüken kişinin soybağının reddi davasını açmayı kabul etmemesi halinde, çocuğun ergin oluncaya kadar bu davayı açamamasına yol açacaktır ki bu durum, çocuğun haklarını korumak değil, çocuğa daha fazla zarar vermek anlamına gelecektir. Acaba yanlış mı düşünüyorum?