Mesajı Okuyun
Old 03-04-2008, 13:52   #4
Av. Asena

Her ne kadar müvekkiliniz ticari işletme olsa da, İdare ile akdedilen sözleşme her ne kadar özel hukuk içinde yer alsa da davanızı Ticaret Mahkemesinde değil Asliye Hukuk'ta açmanızı öneririm. İşbölümü itirazına uğramanız kesin gözüyle bakın.

Müvekkil Şirket ile İdare arasında yaşanan özel hukuk ilişkisine dayalı anlaşmazlık için ticaret mahkemesine başvurmuş ve işbölümü itirazı ile davanın reddine karar verilmişti. Asliye Hukuk'ta devam etmek zorunda kaldık. Ve bu süreden sonra da Asliye hukuk'ta açmaya karar verdik.

Müvekkilinizin ticari şirket olması, yapılan işin ticari nitelikte olması o davanın Asliye Ticarette görülmesini söylüyorsa da siz siz olun Asliye Hukuk'ta açın. Zaman kaybı yaşamayın. Ben şu ana kadar İdare aleyhine Ticarette açılmış ve devam eden yargılama duymadım. Teori ile pratiğin çakıştığı noktalardan birisi de budur.

Tüketiciye karşı açılan kredi kartı ile ilgili davaların, Banakanın tacir olma vasfından ötürü Ticaret Mahkemesinde görülmesine karar veren Sayın Hakimler, bu hususta görevsiz olduğunu vurgulamaktan çekinmiyorlar. İdare mutlaka işbölümü itirazında bulunacaktır. Kaldı ki İdare tarafından Ticaret Mahkemesinde açılan bir dava da duymadım. Onlar (İdare) hep Asliye Hukuk'ta açar )