Mesajı Okuyun
Old 18-11-2008, 01:44   #4
ege

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

Alıntı:
Buna göre, mülkiyeti babanıza ait olan işyeri için nakden veya hesaben kira ödemesinde bulunmamanız halinde tevkifat yapılmayacak, dolayısıyla muhtasar beyanname verilmesine gerek bulunmayacaktır. Ancak söz konusu işyeri için emsal kira bedelinin belirlenerek babanız tarafından gayrimenkul sermaye iradı olarak yıllık gelir vergisi beyannamesi ile genel hükümlere göre beyan edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Ancak,

Verginin doğması için öncelikle "kazanç" doğmalıdır ki, vergilendirme yapılabilsin.
Emsal kira bedelinin belirlenip, almadığı kirayı kazanç olarak varsayıp bu bedel üzerinden babanın vergilendirilmesini ben Kanun koyucunun iradesi ile çelişkili olarak görüyorum.
Bu özelgenin de bu haliyle "uygulanmasını" konuyu sadece kaynağında kesilen vergiler yönünden değerlendiren vergi dairesinin hatası olarak düşünüyorum.

Öte yandan, benim sorum biraz daha farklı;

"tapuda tesis edilecek bir intifa hakkı"ndan dolayı,
emsal kira bedeli tespitine gidilemiyeceğidir.Yani çıplak mülkiyet sahibinin emsal kira bedeli ile vergilendirilemiyeciğidir.
Çünkü "intifa hakkı" hak sahibine bir maldan tam yararlanma hakkı tanır.
intifa hakkı sahibi, intifası altında bulunan bir yerde kendisi oturuyorsa kira bedelinin söz konusu olmayacağını,
ancak intifası olan bir gayrimenkulü kiraya veriyorsa veya başkasının kullanımına terkediyorsa intifa hakkı sahibinin elde ettiği bu kazançtan dolayı vergilendirleceğini düşünüyorum.

Bu yönden tartışabilir miyiz?

tekrar teşekkür ederim.
saygılarımla.