Mesajı Okuyun
Old 14-11-2012, 15:19   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Brüt ücret üzerinden karar verilmesi neden lehe bir durumdur? Böyle bir karar neden "doğru" bir karardır?

Neden lehe bir durumdur bilemiyorum ama, ben de doğru olduğunu düşünüyorum.

Sizin de belirttiğiniz gibi, pratikte, net mi, brüt mü karmaşasının yaşanmaması yeterli ve gerekli görülmektedir.

Ancak benim düşünceme göre, bir ücret alacağında, ücrete ilşikin vergi ve prim kesintileri, alacaklısının da, borçlusunun da üzerinde tasarrufta bulunamayacağı, ücretin ayrılmaz unsurlarıdır. Bu itibarla bence "olması gereken", brüt olarak talep edilmesi, brüt olarak hüküm kurulması ve fakat icra aşamasında nete çevirilerek tahsil edilmesi, diğer kesintilerin de borçlu işverenlikçe ilgili yerlere ödenmesi olmalıdır.

Kanımca bu, usul ekonomisine de uygundur. Zira aynı ücretle ilgili daha sonradan vergi ve prim alacaklısı olacak olan devletin de ayrı bir dava açmasının önüne geçilmektedir. İşin handikapı ise şudur ki; devletin alacağının peşine, işçinin düşmesi yetmiyormuş gibi, bunun mali külfetine de davacı işçi katlanıyor brüt ücret üzerinden talepte bulunulduğunda.

Saygılarımla,

NOT: Ben mesajımı yazarken, bu mesajımdan önceli iki mesajı okumamıştım. Bundan dolayı mesajımda mükerrerlik içeren ifadeler yer almış.