Mesajı Okuyun
Old 28-08-2011, 11:51   #8
Av. Caner Arıcı

Sayın Metin, Sayın Avukat006;

Yorumlarınızdan sonra, tellallik sözleşmesinde, sözleşme serbestisi prensibini de dikkate aldığımızda taraflar arasında böyle bire cezai şart ödenmesinin sözleşmede yer alabileceğine ben de kanaat getirdim, teşekkür ediyorum...

Ancak, olayınızda bahsettiğiniz "tellallik sözleşmesi diye nitelendirdiğimiz sözleşme" hukuken "tellallik sözleşmesi" midir? Yoksa komisyoncu mudur? Bu konuda çekimserim!! Sözleşmede hem alıcı, hem satıcı (yetkisiz), hem de tellal taraf!!!...

Ayrıca, “TARAFLARDAN HERHANGİ BİRİSİ, İŞBU ALIM SATIMDAN VAZGEÇTİĞİ TAKDİRDE KARŞI TARAFA 20.000 YTL (10 BİN YENİ TÜRK LİRASI) CEZA VE AYRICA TELLALLARA 20.000 YTL+KDV HİZMET BEDELİ ÖDEMEYİ KOŞULSUZ VE ŞARTSIZ KABUL VE TAAHHÜT EDER" hükmünü de iyi analize ermek gerekir; zira alım-satımdan cazgeçecek kişi hem diğerine hem tellale! 20.000 TL cezai şart ödeyecek...

Kanımca önce sözleşmeyi nitelendirmek, sonra sözleşmedeki bu hükmü irdelemek gerekecek... Bunları gözönüne aldığımda, cezai şartın tellal tarafından ödenmesi gerektiğine tam kanaat getiremedim!...