Mesajı Okuyun
Old 13-07-2009, 14:41   #96
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Burada kişileri değil, salt olayları da değil, mevcutlar üzerinden "Fikirleri" konuştuğumuzu sanıyorum.

Sayın Nur Deniz, alınmanızı yahut hassasiyet göstermenizi gerektiren bir yorum okumadım forumda ki epeydir izliyorum. Sayın academic, ısrarla konuyu sizden uzaklaştırma çabasında ancak, siz ve sayın Aladağ da ısrarla bir cümle içeriğinden yola çıkıp, özenle yazılmış, emek sarfedilmiş, onlarca değerli düşünceyi önemsemeyip, yalnızca bir cümleyi ameliyat etmek istiyorsunuz...

Yorum eklemiyor eklemiyor, ancak tartışmanın seyrine de üzülüyorum. Sonra diyorum ki, nihayetinde forum alanı "Site Lokali". Sanırım academic, konu üzerine ciddi ve samimi mesajlarını lokalde değil de, HÇG alanlarında paylaşmalı. Yorumların fikir bazında tartışma içerip, şahsınıza yönelik olmadığını, keza hakaretamiz yahut aşağılama kastı da bulunmadığını, TC gerçeklerine -Ve hatta dünyanın sair pek çok kesim kadınına- dair bir takım tespitler içerdiğini düşünüyorum.

Simone de Beavouire'ın kadına dair kitaplarını okuduğunuzda da "Bu nasıl bir kadın yazardır, kadınları nasıl da aşağılıyor" düşüncesine kapılmak mümkündür mesela... Oysa devamında, tüm gailesinin, gayesinin, verdiği emek ve savaşın da gerçekten kadından başkası için olmadığını anımsadığınızda -bu esnada salt okura faydası olacak özeleştiriler yapılır ya da yapılmaz- , yeri geldiğinde size rağmen sizin için bir davaya baş koyan bir kadının cümleleri olduğunu hatırlarsınız. İktidara yakın olmak kolaydır, kimi kadın kolayı seçer der bir cümlesinde -bunun gerçekte kolay ve "kolaycılık" olmadığını da devamında açıklar ve suçlamaz-, bir diğerinde bu alt benliği ona verenin de iktidardan başkası olmadığını açıklar, kadının, erkek egemen dünyada edilgen kimliğinden sıyrılmaya kalkıştığında karşılaştığı keskin karşı çıkışlara karşı kah çaresizliğini, kah dışlanmışlığını, kah cezalandırılmışlığını vurgular, birey kimliğini haiz kadın insan olabilmenin ancak edilgenlikten sıyrılıp etkenlik gösterebilmekle sağlanabileceğiyle devam edip, kadının kendini olumlayabilmesi için kendisine sunulan dört duvar-çamaşır-mutfak-koca-çocuk kısır döngüsüne baş kaldırır. Devam etmeye gerek yok, mutlak siz de okumuşsunuzdur ancak, forum içerisinde yaşanan gerginliğe benzer hatta bire bir olduğu söylenebilecek; yazarın ilk bakışta kadını aşağılar görünen, bakış açısı nedeniyle anımsatmak istedim.

Neyse, fazla ciddi oldu, lokal havasından uzaklaşmayalım. Diyeceğim aman de Beavouire okumayın, ruhu huzur içinde uyusun ...

Saygılarımla ve hoş sohbet dileklerimle...

Teşekkür ederim Sayın Şehper Ferda Demirel..Sizin bu açıklamanız üzerine yeni bir açıklama eklemek, önceki yazdıklarımı da düşünürsek tekrara düşmek olacaktır. Yazdıklarım tamamen bütüncül bakış açısı ile kişisellikten uzak bir biçimde konunun tartışılmasına yöneliktir.

Ayrıca de Beavouire'e yaptığınız vurgu nedeniyle de teşekkürler, çünkü kadının özgürleşmesinde kendi iç gücünün işe koşulması gereğini en iyi vurgulayan bu yaklaşımı burada telaffuz etmek gerekiyordu gerçekten.

Selam ve Saygılarla..