Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 14:45   #17
rancho

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Sayın Ergin, verdiğiniz örnek ilk davanın açılması sonrasında gerçekleşen veya öğrenilen bir olaydır. Aynı dönemde ve davadan önce gerçekleşen olaylar için farklı davalar açılamayacağı görüşümü koruyorum. Örneğin "eşim beni hem dövdü hem aldattı" diyen biri için iki ayrı dava değil tek dava açılır. Fakat iki ayrı sebep gösterilebilir.

Öte yandan soruyu soran arkadaşımız, ilk davadan sonra tarafların uzun süre bir araya gelememiş olmalarının evlilik birliğini temelinden sarstığı sonucuna ulaşmaya çalışıyor.
Yani soruya örnekleme gerekirse: Zinadan açtığı dava derdestken, zinanın aynı zamanda evlilik birliğini temelinden sarstığı gerekçesiyle yeni bir dava açılabilir mi?
Sayın Kırmızı,
Soru şuydu: Yurtdışından açılan boşanma davası reddediliyor ve 2006 da kesinleşiyor. Ancak TR'de bu red kararı 2011 de tanınıyor. Biz de 166/son a göre 3 yıl çoktan dolmuştur diye dava açtık, ancak tanımanın zamanından dolayı reddedildi. Şimdi temyiz edebilir, etmeyebiliriz. Ben diyorum ki bu davayı kesinleştirsek, temyiz etmesek de yeni bir dava açsak: bu sefer 166/1 genel sarsılma'dan. Amacımız 2014 te dolacak olan 3 yıllık süreyi beklemeden, en kısa sürede boşanmalarını sağlamak. Zira dediğim gibi 6 yıldır ayrılar, farklı ülkelerde yaşıyorlar ve bir araya gelmeleri de mümkün değil.
Şimdi buna göre yeni soru şu: 166.md ye göre açtığımız dava reddedildiğinden tekrar aynı maddenin farklı fıkrasına göre açtığımız dava reddedilir mi? Hepinizin ilgisine çok teşekkür ederim..Saygılar