Mesajı Okuyun
Old 11-02-2007, 00:45   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan İdeoloji, hukuk ve siyaset birbirinden bağımsız olabilir mi?

Öncelikle şunu tartışalım:

Sorudan hangi ideolojinin daha doğru olduğu vb gibi bir sonuç çıkıyor mu?

Benim burada tartışmak istediğim ideolojinin ne olduğu, nasıl egemenliştiği, bu çerçevede hukuk kurallarının konulması sırasında egemen ideolojinin rolü.

Arkadaşlar;
Kuşkusuz ki tartışma son derece siyasi polemiklere açık bir tartışma.

Ancak ben burada şu veya bu ideolojinin üstün yanlarının tartışılmasını istemiyorum. Bunun iki gerekçesi var:
1- İnsanların KABULLENDİKLERİ BİR İDEOLOJİ vardır. Bu olması gerekendir. Ancak bunun tartışılma şekli yaşam ile belirlenir sözlerle değil. Kuşkusuz ki sözlerle de savunmak her insanın hakkıdır.

2- Benim burada tartışmaya açmak istediğim konu ideolojinin ne olduğu, bir ideolojinin nasıl egemen hale geldiği, bunda hukukun rolü veya bundan hukukun etkilenmesi, burada kuşkusuz ki devlet kuramları, üretim biçimi tartışmaları da gündeme gelecektir. Ancak sınırımız bunların doğruluğu veya yanlışlığı değil hukukla olan ilişkileri.

Diğer bir ifade ile:
BEN SİZLERDEN YAŞAMDAKİ BU TEMEL KAVRAMLARA İLİŞKİN TANIMLAMALARI İSTİYORUM. TANIMLAMALARI YAPTIKTAN SONRA DETAY TARTIŞMALARA GEÇEBİLİRİZ.
Bir laf vardır:
İnsanlar konuşarak anlaşırlar.
İnsanların konuşarak anlaşmaları için aynı kelimelere aynı anlamları yüklemeleri gerekir.
BENİM a DEDİĞİMDEN DİĞERİ b ANLIYORSA BENİM BU İNSANLA OTURUP KONUŞMAK, BENİM ONU İKNA ETMEM VEYA ONUN BENİ İKNA ETMESİ GİBİ BİR OLANAK YOK DEMEKTİR.

bu çerçevede tartışmanın temeli kavramlar ve kurumların etkileşimidir.

Konuyu biraz açarsak bir bu tartışmayı herhangi bir rejime ilişkin olarak yapmayacağız.

Köleci toplumda köle sahiplerinin başka insanları alıp satma haklarını veren hukuk kuralları ile feodal toplumda serfleri oluşturan, kapitalist toplumda sadece üretim araçlarına malik olunması nedeni ile üretimden pay alınması ve komünist (sosyalist) toplumda işçi sınıfının egemenliğinin kurulmak istenmesinin nedeni nedir. Buna ilişkin kurallar hangi nedenle ve nereden kaynaklanarak konulmaktadır?

Ben düşüncemi ifade etmiştim

Yineleyeyim. Biraz daha açarak:

Ben ideolojinin belli bir toplumsal grup tarafından üretilmiş hayata bakış açısı olduğunu düşünüyorum.

Bu bakış açısı kendini üreten grubun çıkarları doğrultusunda bir yaşam biçimi düzenler ama bunu saklar. Saklamasının nedeni "egemen ideoloji" olabilmek, kendisinin en iyi yaşam koşullarını sağlayan düşünce biçimi olduğunu kabul ettirerek toplumsal desteği sağlamak güdüsüdür.

Şimdi; yaşam biçimini düzenleyen, insanların veya kişilerin üretimde aldıkları rolü aldıkları payı, insanların haklarını düzenleyen hukuk kuralları neye göre konulmaktadır?

Bence egemen ideolojiye göre

Bunu tartışabilmek için şu veya bu rejimi mercek altına almak gerekmiyor.

Sadece hukuk kurallarını kim nasıl koyuyor diye düşünmek gerekiyor. Zaten her sistemin de HUKUK kuralları farklı.

Saygılarımla