Mesajı Okuyun
Old 02-09-2006, 10:58   #15
Jeanne D'arc

Hayret! Anket sonucu idealistim diyenlerin istatistik fazlalığını gösterse de; şu ana kadar yazılanlar cevaplarda -Sayın İfdumanay, okutan ve Av.Sehper'i ayrık tutarım- ben idealistliğe rastlamadım. Adminin uyarısı gereğince ancak şu kadarını söyleyebilirim ki; idealistlik kavramının içi boşalmış görünüyor. Kişisel amaçların, hedeflerin bu anket sorusuna verilecek cevaplar bakımından; ideal ve hedef sahiplerinin de; idealist olarak nitelenmesi mümkün müdür? Ben cevabımı hayır olarak verdim. Ben idealisttim ancak mesleğin, şartların ve sair etkenlerin dayatması neticesi bunun yaralandığı durumlar olmadı değil ve sırf bu nedenle de -en azından bu kadarını yapayım idealistlik adına- hayır cevabını vermek durumunda hissettim kendimi. Vicdan, meslek ilkeleri, hayat şartları ve sair başkaca etkenler nedeniyle; olması gereken ile dayatan gereklilik arasında kaldığınız noktada, herşeye rağmen göstereceğiniz tavırdır idealistlik. Birini tercih ederseniz bu ölçüde mutlu olur ve akıl-ruh sağlığını korursunuz. Aksi halde aslında yaşadığınız küçük küçük kişilik parçalanmalarıdır (kişilik parçalanmalarının ciddi düzeyi de şizofren, paranoya vs.dir); her ikisi arasında yine de bir ölçü tutturabilireseniz kendinizi ilkesiz, kötü hisseder; mutlu, huzurlu olamazsanız da en azından akıl-ruh sağlığınızı korursunuz. Bu anlamda okutanı gayet iyi anlıyorum.