Mesajı Okuyun
Old 23-05-2013, 13:03   #8
predator6334

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Sn. Tangela;

İpotek ile ilgili hususta Sn. Av. Bülent Özkan'ın yazdıklarının tamamına katılıyorum. Ancak üç mesajınızdan anladığım kadarıyla sorunun ipotekle ilgisi yok.

Şöyle ki;

İpotek resmi senedindeki "hiçbir ihtara gerek kalmaksızın borçlunun müteselsil kefil ve müşterek borçlusu sıfatıyla borcunun tamamına" ibaresindeki borçlu, kredi sözleşmesinde imzası bulunan kredi borçlusudur. İpotek resmi senediyle kredi borcuna kefil alınmaz.

Eğer müvekkiliniz Banka ile imzalanan kredi sözleşmesine kefil sıfatıyla imza atmış ise şahsi kefaleti söz konusu olacaktır. Bunun dışında yalnızca ipotek verdiği taşınmazı ile (o da ipotek limiti ile sınırlı olarak) sorumludur.

Saygılarımla...

yalnız arkadaşımızın sorusuna tam cevap bu değil sanırım
eğer ipotek verenin kendisi imzalayıp müteselsil kefilliği kabul etseydi limit ipoteği durumunda limite kadar kefil olduğunun kabul edilmesi gerekirdi. belki bu şekilde diğer bölümden de sorumlu olurdu.
Fakat vekaletnameyle müteselsil kefil olunmuyorsa (çünkü bu yetki verilmemişse) 200binlik ipotek verilmiş, fakat dairenin ederi-satış sonunda ele geçen rakam 100binse ve adamın belirttiğimiz gibi kefilliği de geçerli değilse, limit miktarına kadar yine sorumludur-muvakkat rehin açığı belgesiyle diğer şahsi malları üzerinde haciz yapılabilir diyebilirmiyiz? DİYE SORUYOR
doğru mu anladım bilmiyorum
bana göre olmamalı
çünkü kefaleti geçersiz, e yer de satılmış adam üzerine düşeni yapmış, şahsen diğer malvarlığına gidilemez.
bu konuda örnek ve Yargıtay kararları olan varsa sunmasını dilerim.