Mesajı Okuyun
Old 24-01-2003, 23:30   #14
üye1098

merhaba tartıştığınız konu beni hem mesleki hemde şhahsi olarak ilgilendirdiği için düşüncemi belirtmek istiyorum. ben kendim sağlık sigortam var. sağlık sigortası sözlşemesinde bu hususlar icap kabul dairesinde yazılı kloz haline getirilmiş zaten. aynı konuyu özel sigorta şirketi ile de tartıştım. özel sigorta şirketleri kar amaçlı olup, sosyal amaçlı olmadıkları için gerçekleşme veya tekrarlama riski yüksek vrizikolara karşı yeniden sigorta yapmayarak kendilerini güvence altına alıyorlar. ancak üç yıl süre ile sigorta teminatı fazla kullanılmamışsa, bundan sonra ömürboyu yenileme garantisi veriyorlar. sigorta süresi içinde gerçekleşen rizikolar zaten yenileme sırasında sigorta primi buna artmaktadır. işte burada yenirisklere karşı ek primler öne sürebilirmi? yenileme talebini reddedebilirrmi? işte burada sözleşme serbestisi işliyor.
bunun asıl sebebi herkesin doğuştan itibaren özel veya sosyal bir sigortaya sigortalı olmayışından kaynaklanıyor. biraz sigorta sistemini bildiğim almanya'da sigorta zorunlu olduğu için bu tür sorunlar yaşanmıyor.
bu konudaki çarpıklığa da değinmek istiyorum. devlet bütün vatandaşları sigortalı yapmaktan korkuyor. mali külfeti nedeniyle oysa ssk, bağkur ve emekli sandığı zaten çeşitli yolsuzlulklarla bunlara bağlı olmayan fertlerinde bir şekilde yükünü çekiyorlar. çekmediklerinide yeşil kart vs ile yine devlet karşılıyor. ancak arada mağdur olan bu yollara başvurmayan veya adamı olmayan fakir vatandaşlara oluyor. bu gerçek ortadad iken sağlık sigortası(hatta emeklilik ve kaza sigortası dahil edilse bile) işsizlerde dahil tümvatandaşlar zorunlu sigorta kapsamına alsa devlet aynı maliyetle ama dürstçe insanlarına sağlık ve gelecek güvencesi sağlayabilir. bunun büyük bir kısmı özel sigortalarca, kalanı tek bir çatı altındal güvelik kuluşu tarafından oluşturulacak fonla yürütülebilir. şimdi bu yönde bir çalışma var. ama hala bekliyoruz. işte o zamana tartıştığımız sigorta poliçeyi yenileyebilirmi sorunu ortadan kalkar.
hukuk sigortası uygulamasının gerekliğliği konusunda size katılıyorum. bunu en iyi baro veya barolar birliği nezdinde organizesi sağlıklı olur. ancak sağlık sigortası şirketleri de bu teminatı ürün olarak ekleyebilirler. ancak bundada gerçekleşmesi yakın muhtemel riskleri yani suitimallere karşı kısır kalacaktır. sigorta sistemi bir devlet politikası ve en az bir kuşak (20yıl) gerektiren hassas bir yapıdır.