Mesajı Okuyun
Old 27-05-2010, 08:36   #14
law10

Alıntı:
Yazan Av.Kamil Mercan
Sayın law10;

Burada yapılan bu tartışmanın, Avukatlık Kanunu'na, meslek ilkelerine, etiğe ve daha bir çok İNSANİ DEĞERE aykırılığını bir kenera bırakarak, bütün içtenliğimle aşağıdaki hususları sizinle paylaşmak istedim.

Diyelimki işi kabul ettiniz.Büyük firmaların büyük davaları!!! Sanmayınki size "ŞU OLAYI ARAŞTIRIP DAVA DİLEKÇESİ HAZIRLAYIN,Sayın Avukat şu somut durumdaki görüşünüz nedir" v.s. şeklinde bir danışmada bulunulacaktır. Tam aksine, kimin hazırladığı belli olmayan dava dilekçeleri, cevap lahiyaları v.s. hukuki evrak önünüze koyulup "İMZALAYIN ve İŞİ TAKİP EDİN" denilerek, kimliğiniz, mesleğiniz vede emeğiniz sömürülecektir.SSK'lı çalıştığınızı söylediğiniz Hukuk Bürolarından "BİR GIDIM DAHA FAZLA İTİBAR,İLGİ ve SAYGI GÖRMEYECEKSİNİZ".

Yasalardan kaynaklanan, vergi yükümlülüğü, müvekkillere karşı sorumluluk v.s. bütün yükler sizin omuzlarınızda ve hatta RÜYALARINIZDA olacak, aldığınız 3 lira ile (insanın, insan olmaktan kaynaklanan en büyük hakkı olan) hayatınızı idameye çalışırken,yaptığınız işin reel bedeli olan 300 lirayı cebine koyanlar, atakulelerde, göl başlarında sefa sürecektir.

Hiç kuşkusuz, mesleğimizin bir çok sorunu vardır.Avukat olupta, geçim sıkıntısı çekmek, bu mesleğin kaderi olmamalıdır."kötü doktorun candan, kötü avukatın HEM CANDAN HEMDE MALDAN ettiği" öneme haiz bir mesleğin mensupların, "BÜRO-EV KİRASI, TELEFON PARASI, ORTAK GİDER,SSK PRİMİ VS." maddi kaygılarının,"TÜM HUKUK SİSTEMLERİNDE KUTSAL KABUL EDİLEN" "SAVUNMA, SAV ve ANAYASAL DAVA HAKKININ" kullanılmasının önündeki en büyük engel olması, ülkemizdeki en çarpıcı gerçeklerden biridir.

Sözü fazla uzatmadan, Moliere'in o meşhur sözünün "en inandığım kısmının" size yol göstermesi dileğimle "Avukatlar Tarih Boyu Köle Kullanmadılar Ama Hiç Bir Zaman Efendileri De Olmadı!!! Saygılarımla...

fikirleriniz için çok teşekkürler, olması gereken bütünüyle sizin ifade ettiğiniz gibi tamamiyle katılçıyorum ,ama malesef bu efendilik sistemi bizler mesleğin en başındayken stajyerken başlıyor, bu kadar sömürülen aynı zamanda başka yerde çalışma yasağı getirilen, vs. sistemde en başından yeniik başlıyorsunuz, hukukçu sayısının artmasıyla da mesleğimiz giderek saygınlığını yitirmeye başladı... gerek piyasadaki bu tarz şirketler, gerekse bazı avukatlar tarafından yeni başlayan avukatlar sömürülüyoruz, bunu herkes biliyor ama nedense kimse bu sistemi değiştirmek için birşey yapmıyor, galiba çoğunluğun işine böyle geliyor... işte bu noktada da bu şekilde kararsızlığa sevk ediliyorum...