Mesajı Okuyun
Old 18-09-2003, 13:23   #17
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Dilekce dili dedigimin ne oldugunun pesine dustum.. Basi sonu nedir, niyedir sorusturuyorum, hepimiz aydinlanalim diye

Bir emekli yargicin yaniti sunlar oldu:

"... mahkemeye verilen dilekceler ancak arz , talep, dilek , istek vb. ile yazilabilir, mahkemeden rica edilemez, rica iceren bir dilekceyi "ICAPSIZ EVRAK" olarak reddetme hakkimiz vardi.

Biz hakim olarak tum kurumlara rica ederiz, ancak bu mahkeme sifatiyla talep ettigimizde mumkun.. Yalnizca Ulusu zamaninda, bizlere gonderilen bir yaziyla; Kaymakamlik makami haric tutuldu ve mahkeme olarak dahi istesekİ rica edememe, karsilikli olarak ancak arz edilebilecegi soylendi.. ha eger ozel bir isimiz sebebiyle ama hakim sifatimizla dahi olsa basvurdugumuzda yine ancak arz edebilecegimiz (kaymakamlik icin)...."

Icapsiz evrak denerek reddetmenin yasal bir dayanagi olup olmadigi sorumun karsiligini alamadim. Sorgulanmayan genel kabullerden biri oldugu havasi uyandirdi bu bende. Ama olup olmadigindan konustugum kisi de emin degil..

Bunun disinda bastabiplikten avukatin rica edebilecegi... Bir emekli yargicin yorumlari, yasadiklari bu sekilde..

......