Mesajı Okuyun
Old 08-09-2010, 13:25   #16
Av.Fatih KISA

Telekom ile abonelik sözleşmesi yapılırken işaretlediğimiz seçenek sadece Telekomun verdiği hizmmetle sınırlı ve bilinmeyen numaralara kayıt olup olmamakla ilgilidir.

Başbakan'ın deyimiyle "Damdan düştüğüm için" biliyorum. İletişim bilgileri, nüfus bilgileri, e-mail, adli sicil kayıtları, gelir gider kayıtları, vergi kayıtları, tedavi ve sağlıkla ilgili bilgiler, şahsi hale ilişkin kayıtların tamamı kişisel veri mahiyetindedir. Dolayısıyla kişinin açık rızası olmadan bu bilgiler elinde bulunduran tarafından başka kişilere verilemez, dağıtılamaz ve yayınlanamaz. Kişisel verileri elinde bulunduran kişi veya kuruluşlar da bunu hukuka uygun olarak elde etmek zorundadırlar. Hukuka uygunluk da burada yasadan doğan bir neden veya rıza ile sınırlıdır. (Hatta fotoğrafının çekilmesine rıza gösteren bir kişinin fotoğrafının internet ortamında yayınlanmasının hukuka aykırı olduğuna dair Ceza Mahkemesi kararı mevcutur)

Bu durumda Telekom ile bu bilgileri elde eden şirket abonelerin kişisel verilerini izinsiz olarak yayınlamakta ve 3. kişilere vermektedir. Bu huhuka aykırılık oluşturmaktadır.

Benim cep telefonuma böylesi mesajlar gelmektedir. Ayrıca İstanbul kaynaklı bir firmanın temsilcisi, adres, nüfus bilgileri ve telefon bilgilerini içeren bir programın satışı için ofisime geldiğinde; yaptıklarının suç olduğunu ve ihbar edeceğimi de açıkça ifade ettim.

Hepimize Mutlu bir Bayram Dileğimle....